fbpx

Co ze zmianami w sprawie lotów z Polski?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Wiele polskich portali informowało o zmianie klasyfikacji krajów – nic z tego nie wyszło.

W połowie grudnia, polskie media obiegła informacja na temat cofnięcia zakazu podróży na Cypr wobec kilkudziesięciu krajów. Była wielokrotnie powtarzana w grupach dla Polaków mieszkających na Cyprze z sugestią, że od 15 stycznia 2021 roku każdy kto będzie chciał będzie mógł przylecieć z Polski na Cypr bez konieczności przejścia obowiązkowej, 14. dniowej kwarantanny. Informowaliśmy wtedy w naszych tekstach, że w okresie od 15 stycznia do 28 lutego Cypr zastrzegł sobie samodzielne ustalanie który kraj znajdzie się w jakiej kategorii – niestety wiele osób przyjęło za pewnik, że Polska wyjdzie z grupy C i znajdzie się przynajmniej w grupie czerwonej. Pisaliśmy o tym już wcześniej w naszym tekście https://cypr24.eu/co-z-podrozami-na-cypr-po-15-stycznia/

Zgodnie z założeniami cypryjskiego rządu, od dziś kraje powinny zostać podzielone:

  • „kategoria zielona”, dla której nie będzie żadnych ograniczeń.
  • „kategoria pomarańczowa”, która będzie wymagać negatywnego świadectwa testu PCR nie starszego niż 72 godziny przed odlotem, co jest praktyką stosowaną obecnie.
  • „czerwona kategoria”, która będzie wymagała dwóch negatywnych testów PCR, jednego na 72 godziny przed wylotem, a drugiego po przybyciu na Cypr – w tej kategorii nie obowiązują żadne środki dotyczące samoizolacji.
  • “kategoria szara”, która będzie wymagała dwóch negatywnych testów PCR, jednego na 72 godziny przed wylotem, a drugiego po przybyciu na Cypr oraz obowiązkowej 14. dniowej kwarantanny po przylocie

W tej właśnie sprawie rozesłano informacje do wszystkich Ambasad Cypru na świecie, a te z kolei opublikowały ją na swoich stronach internetowych – zobaczcie na stronie Ambasady w Warszawie tutaj>>>

Postanowiliśmy się skontaktować z Ministerstwem Transportu i zapytać, w której kategorii, w związku ze zmianami, znajduje się teraz Polska. Odpowiedź była krótka – termin wprowadzenia zmian został odłożony przynajmniej do końca stycznia tego roku.

Pamiętajcie zatem, że najwcześniej Polska może, ale nie musi, trafić do “kolorowej” kategorii w lutym. Zgodnie z rozporządzeniem kategoryzacja zmieni się na pewno dopiero od 1. marca 2021 roku. Do momentu ogłoszenia nowych kategorii nasz kraj nadal znajduje się w grupie C – przylot jedynie rezydentów, obywateli oraz ich rodzin a także dwa negatywne testy PCR, pierwszy na 72 godziny przed wylotem (lub po przylocie na lotnisku), a drugi po odbyciu obowiązkowej 14. dniowej kwarantanny.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!