Co z wypłata zasiłków?

Oto list jaki dostaliśmy od jednej z naszych czytelniczek:

MAM PYTANIE, BO TEN TEMAT INTERESUJE WIELU POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH NA CYPRZE CZY TO PRAWDA ŻE ULEGŁA ZMIANIE USTAWA O WYPŁATACH ZASIŁKÓW DLA BEZROBOTNYCH?I NIE BĘDZIEMY MUSIELI JUŻ CZEKAĆ PO 4-MCE NA PIERWSZE PIENIĄDZE

Nie ma i nie było żadnych przepisów nakazujących wypłatę zasiłków ze zwłoką! Dotyczy to zarówno zasiłków dla bezrobotnych jak i zasiłków chorobowych czy tych z pomocy społecznej. Co do zasady zasiłki powinny zostać wypłacane za określony czas gdy na nim przebywamy. Przykładowo jeśli należy nam się zasiłek za styczeń – jego wypłata powinna nastąpić w lutym. Przepisy określają to w ten sposób, że zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest w okresach miesięcznych z dołu w terminach ustalonych przez urząd pracy bez zbędnej zwłoki w kolejnym miesiącu rozrachunkowym. Są to przepisy unijne i Cypr nie zdążył się jeszcze do nich dostosować. Na szczęście Komisja Europejska postraszyła Cypr karami za niestosowanie przepisów prawa międzynarodowego i wypłaty zasiłków są przyspieszane – piszemy o tym między innymi tutaj.

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie ile czasu trzeba będzie na zasiłek czekać. Jest to bardzo indywidualna sprawa, która niestety nie zależy od bezrobotnych. Procedura jest prosta i jasna:

  1. idziemy do urzędu pracy się zarejestrować i dostajemy termin dostarczenia dokumentów (mniej więcej za miesiąc)
  2. z kompletem dokumentów stawiamy się w urzędzie
  3. czekamy na zasiłek

Zdarzały się przypadki wśród znajomych którzy korzystali z zasiłków, że pierwszą wypłatę dostawali już po 20. dniach od dostarczenia kompletu dokumentów, ale były też takie osoby, które czekały kolejny miesiąc tylko po to, aby pierwszą wypłatę dostać w podwójnej wysokości. Zdarzały się przypadki, że jednego dnia po dwóch miesiącach wpływał zasiłek w wysokości kilkudziesięciu lub kilkuset euro, a następnie po dwóch kolejnych pełny zasiłek.

Wszystko zależy prawdopodobnie od tego ile osób w centrali zajmuje się w danym momencie wypłatą zasiłków. Wiemy jedno – rząd obiecał przyspieszenie od 1. stycznia 2017 roku wszystkich procedur związanych z działalnością państwa. Jednym z nich będzie przyspieszenie wypłat zasiłków (nie powiedziano jak bardzo) a także przyznawanie obywatelstwa cypryjskiego przez tzw. zasiedzenie (osobom mieszkającym powyżej 7. lat) – niektórzy czekają na dokumenty powyżej 10. lat.

Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading