fbpx

Co z ulgą abolicyjną na Cyprze?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Polskie media alarmują, że osoby pracujące za granicą będą także musiały płacić dodatkowy podatek dochodowy

Osoba, która ma tylko i wyłącznie dochody na Cyprze, nie musi składać rocznego zeznania podatkowego PIT – tak w jednej ze swoich interpretacji twierdzi polski fiskus

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym (art. 3 pkt 2a) osoba, która jest rezydentem podatkowym na Cyprze i nie zamieszkuje w Polsce, nie musi składać rocznego zeznania podatkowego (PIT).

Podobnie jest zresztą w przypadku osób, które nie zamieszkują w Polsce i nie są rezydentami podatkowymi na Cyprze. Zgodnie z zawartą międzynarodową umową, obowiązujący na Cyprze podatek progresywny powoduje, że brak jest obowiązku składania zeznania PIT w Polsce – w art. 27 ust. 8 Ustawy o podatku dochodowym napisano, że jeżeli podatek obliczany jest progresywnie i na tej podstawie dochody są zwolnione z podatku, obowiązek podatkowy w Polsce nie istnieje.

Co do zasady więc, PIT-36 jest to zeznanie o osiągnięciu dochodu, a skoro w Polsce jest brak dochodu, to jest brak konieczności złożenia PIT. Można dla formalności złożyć informację aktualizacyjną ZAP-3, i wskazać zmianę rezydencji podatkowej na Cypr. W dokumencie wskazuje się nowy adres zamieszkania poza Polską czyli zmianę rezydencji poprzez złożenie aktualizacji byłoby zalecane. Nie ma jednak obowiązku składać ZAP-3, bo można w zeznaniu rocznym podać nowy adres zamieszkania.


Zmiany za lata 2019 – 2020 co do składania PIT w Polsce wynikają z metody proporcjonalnego obliczania, która na Cyprze, Malcie i w Niemczech nie obowiązuje. W krajach gdzie rozliczamy metodę proporcjonalnego odliczania możemy zastosować tylko ulgę do wysokości kwoty 1630 zł włącznie.


Na Cyprze obowiązuje metoda wyłączenia z progresją nie ma zastosowania obecny przepis o zmianie ulgi abolicyjnej.

Jeśli osiągaliśmy w 2020 roku tylko dochody z umowy o pracę na Cyprze to obowiązuje metoda wyłączenia z progresją (w Polsce nie składamy PIT), jeśli natomiast osiągaliśmy w 2020 roku dochody z umowy o pracę na Cyprze, oraz przez część roku dochody z umowy o pracę w Polsce to składamy PIT w Polsce ale z dochodów tam osiąganych a dochody z Cyprze są tylko brane do wyliczenia stopy procentowej polskich dochodów.

Jeśli osiągnęliśmy na Cyprze dochody z umowy zlecenia oraz spełniony jest warunek iż pracowaliśmy w stałej placówce (na przykład w biurze, w branży turystycznej) lub przebywaliśmy na Cyprze powyżej 183 dni w ciągu roku podatkowego – to obowiązuje rozliczenie metodą wyłączenia z progresją (w Polsce nie składamy PIT).

W przypadku gdy nie spełniony jest natomiast wymóg pobytu 183 dni lub pracujemy w domu, bez stałej placówki – składamy PIT tylko w Polsce wg skali podatkowej. W przypadku gdy tylko na Cyprze prowadzimy działalność gospodarczą i mamy stałą placówkę na Cyprze – stosujemy metodę proporcjonalnego odliczenia (nie składamy PIT w Polsce).

W przypadku wątpliwości w kwestii rozliczeń proponujemy skontaktować się z biurem IBCCS TAX na Cyprze.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!