Co z tymi ślubami LGBT na Cyprze?

Okazuje się, że Cypr nie uznaje małżeństw LGBT w przypadku Cypryjczyków, ale uznaje w przypadku innych narodowości

Pary cypryjskie tej samej płci, które zawarły związek małżeński za granicą i wracają na Cypr z dziećmi lub bez, wpadają w pułapkę krajowego ustawodawstwa. Republika Cypryjska nie uznaje ich małżeństwa ani rodziny, w związku z czym pary te stają w obliczu szeregu problemów społecznych i praktycznych.

Niestety, jak wczoraj w Parlamencie wskazali przedstawiciele Accept-LGBTI, jeśli chodzi o pary tej samej płci innych narodowości, Republika Cypryjska uznaje zarówno ich małżeństwa, jak i ich dzieci w oparciu o zalecenia europejskie.

Jeśli posiadamy obywatelstwo cypryjskie, nasza sprawa jest rozpatrywana zgodnie z prawem cypryjskim. Jeśli nie mamy obywatelstwa cypryjskiego, wówczas nasze małżeństwo i rodzina zostaną uznane i w tym przypadku wszystko będzie prostsze – wyjaśniła członkini organizacji Accept-LGBTI, która poślubiła innego obywatela Cypru za granicą, podczas spotkania przedstawicieli Parlamentarnej Komisji Praw Człowieka.
Mamy problemy z uznaniem naszych dzieci. Na przykład, gdybym ja, jako biologiczna matka, umarła, moja żona (małżonek) nie mogłaby adoptować naszych dzieci, ponieważ nie zostałaby uznana za ich matkę. Dotyczy to wszystkich spraw dotyczących naszych dzieci. W rzeczywistości nie jesteśmy w ogóle rozpoznawani, a nasze prawa obywatelskie są skutecznie naruszane.

Cypryjska umowa związku partnerskiego nie ma mocy prawnej dotyczącej dzieci i innych spraw w innych krajach i dotyczy to zarówno par tej samej, jak i przeciwnej płci.

Jest przypadek obywatela Grecji, który zawarł umowę związku partnerskiego z cypryjską kobietą, a kiedy udał się do Grecji w celu załatwienia pewnych spraw administracyjnych, dowiedział się, że cypryjska umowa związku partnerskiego nie jest tam uznawana, ponieważ Grecja ma inny w systemie zwanym umową o wspólnym pożyciu i każdy kraj reguluje tę kwestię w oparciu o własne kryteria, więc problem jest powszechny

Posłowie komisji zwrócili także uwagę, że „w przypadku par kobiet tej samej płci dzieci uznawane są za dzieci biologicznej matki/pary. W przypadku par męskich problem jest jeszcze bardziej znaczący.

Rozwiązaniem tych problemów, jak zauważyli uczestnicy spotkania, mogłoby być uznanie małżeństw cywilnych osób tej samej płci na Cyprze, ponieważ „obecne luki w uznawaniu rodzin osób tej samej płci przekładają się na problemy w edukacji i wydawanie różnych dokumentów urzędowych, tworząc problemy praktyczne, oprócz problemów społecznych, które w ogóle nie powinny istnieć”.

Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości został poproszony o odniesienie się do wysiłków państwa dotyczących podnoszenia świadomości społecznej, edukacji dzieci o rodzinach osób tej samej płci i ogólnie kwestii LGBTQI.

Na początku posiedzenia przewodniczący komisji powtórzył wnioski z niedawnego europejskiego badania, które wykazało, że siedmiu na dziesięciu Cypryjczyków ukrywa swoją orientację seksualną, a 71% unika publicznego przyznania się do swojego związku. Odpowiedni wskaźnik w UE wynosi 53%.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading