fbpx

Co z tymi maseczkami w restauracjach?

Niektóre polskie media twierdzą, że w restauracjach na Cyprze maseczki nie obowiązują

W wielu polskich mediach informacją dnia było ponowne wprowadzenie maseczek w obszarach zamkniętych na Cyprze. Trudno się temu dziwić, skoro Cypr wprowadził je zaledwie po miesiącu wolności i zrobił to jako pierwszy w Unii Europejskiej.

Niestety, niektóre z nich opisały wprowadzone zmiany w obostrzeniach z małym, ale bardzo istotnym błędem. Może to niestety kosztować Was 300€ mandatu za niestosowanie się do obostrzeń.

Portale zajmujące się typowo turystyką i informacją turystyczną napisały:

[…] noszenie maseczek nie jest obowiązkowe w lokalach gastronomicznych, przeznaczonych do spożywania posiłków i napojów na miejscu (restauracjach, kawiarniach, barach, barach szybkiej obsługi, barach hotelowych itp.). 

Nie jest to niestety zgodne z prawdą. Przynajmniej z prawdą przekazaną przez ministra zdrowia mieszkańcom wyspy.

Noszenie maseczek jest obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych – także w lokalach gastronomicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maseczkę można zdjąć jedynie w czasie picia lub jedzenia – taką informację otrzymali od ministra mieszkańcy Cypru.

Obowiązek noszenia maseczek nie obejmuje terenów zewnętrznych lokali gastronomicznych (ogródków) – tam można przebywać bez maseczki. Paradoks tego rozwiązania polega jednak na tym, że wchodząc nawet na chwilę do lokalu (na przykład w celu złożenia zamówienia) – maseczkę trzeba założyć.

Przypominamy także, że obowiązek noszenia maseczki dotyczy także całej komunikacji publicznej oraz popularnych na wyspie jeepów. Bez maseczki mogą podróżować samochodami jedynie osoby wspólnie mieszkające.

Na nasze pytanie odpowiedział jeden z autorów tekstu. W skierowanym do nas mailu napisał, że jego źródłem informacji jest oficjalna strona ministerstwa turystyki Visit Cyprus.

Sprawdziliśmy – faktycznie w komunikacie prasowym w części D punkt 5e napisano:

Noszenie maseczek ochronnych jest obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych dla osób od 12. roku życia (w taksówkach, autobusach, dżipach
przeznaczonych do organizowania safari i wyjazdów nurkowych, w windach, teatrach, centrach handlowych itp.). Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe w lokalach
gastronomicznych, przeznaczonych do spożywania posiłków i napojów na miejscu (restauracjach, kawiarniach, barach, barach szybkiej obsługi, barach hotelowych itp.).

Zalecenia te opublikowano w oficjalnym protokole bezpieczeństwa opublikowanym w języku polskim – nie ma więc mowy o ewentualnych przekłamaniach w tłumaczeniu. Osoby, które chcą osobiście to sprawdzić pełna wersja dokumentu znajduje się tutaj.

Okazuje się więc, że kolejny raz inaczej będą traktowani turyści a inaczej mieszkańcy wyspy.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!