fbpx

Co z podróżami na Cypr po 15 stycznia?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Nagłówki w polskich mediach informują, że na Cypr będzie można przylecieć już od 15 stycznia. Czy na pewno?

Cypr znosi zakaz podróżowania. Polacy znów będą mogli latać na popularną wyspę“, “Cypr rezygnuje z zakazu podróżowania dla 56 krajów. Wśród nich jest Polska“, “Cypr znosi zakaz podróżowania wobec 56 krajów” – takie nagłówki w polskich mediach z całą pewnością cieszą, ale czy mówią prawdę? Także po przeczytaniu napisanych tekstów można odnieść wrażenie, że już na początku stycznia będzie można przylecieć z Polski na Cypr bez obowiązkowej, obowiązującej w chwili obecnej, kwarantanny.

Tylko czy tak właśnie jest? Jak jest naprawdę?

Na stronie Ambasady Cypru w Warszawie opublikowano pismo podpisane przez członków cypryjskiego rządu. Pismo jest w języku polskim, nie może więc być mowy o jakimkolwiek złym zrozumieniu czy niewłaściwym tłumaczeniu. Jego oryginał znajdziecie tutaj.

O nowych zasadach podróży na Cypr pisaliśmy już 3 grudnia 2020 roku, tuż po tym jak ministerstwo ogłosiło założenia nowego programu. To samo napisano w piśmie do partnerów opublikowanym na stronie Ambasady Cypru w Warszawie. Przełóżmy więc język dyplomacji na język polski.

Po pierwsze – tak to prawda, Cypr od 15.01.2021 roku zmienia sposób kategoryzacji krajów. Nie będzie już grupy A, B i C – będzie zielona, czerwona, pomarańczowa i szara. Wtedy rozpocznie się okres przejściowy, który będzie obowiązywał do końca lutego. Co to konkretnie oznacza? Podczas okresu przejściowego kraje zostaną kwalifikowane do poszczególnych kategorii: zielonej, pomarańczowej, czerwonej lub szarej. Kraje będą przenoszone pomiędzy kategoriami na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej, a ich dalsza ocena będzie dokonywana przez rząd cypryjski.
Po drugie – nie jest pewne do którego koloru zostanie zakwalifikowana Polska. Jeżeli zostanie przez cypryjski rząd sklasyfikowana w kolorze szarym – kwarantanna nadal będzie obowiązkowa, klasyfikacja w każdym innym kolorze obowiązkową kwarantannę znosi.

zielonapomarańczowaczerwonaszara
Przepustka Cyprus Flight Pass
w ciągu 24 h przed wylotem
TAKTAKTAKTAK
Test PCR
w ciągu 72 h przed wylotem
NIETAKTAKTAK
Test PCR
po przylocie na Cypr
NIENIETAKNIE
Obowiązkowa 14. dniowa
kwarantanna po przylocie
NIENIENIETAK
Wyrywkowe testy na miejscu
(na koszt Cypru)
TAKTAKTAKTAK

Polska zostanie wyłączona z możliwości umieszczenia jej w kategorii szarej dopiero od 1 marca – wtedy stosowana będzie europejska klasyfikacja krajów. Do tego dnia o “kolorze” kraju będzie decydował cypryjski rząd i nasz kraj może znaleźć się w każdej kategorii.
Zgodnie z klasyfikacją europejską Polska, podobnie jak cała Europa, znajduje się w kategorii czerwonej – spójrzcie na stronę Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (tutaj).

Prawdopodobnie dopiero na początku stycznia cypryjski rząd zdecyduje o umieszczeniu państw w konkretnych kolorach – nie można zatem teraz twierdzić, że będzie można od 15 stycznia 2021 roku bez problemów przylecieć na Cypr.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!