fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 32'C 🌥
  • Nicosia 35'C ☼
  • Larnaca 34'C 🌥
  • Ayia Napa 32'C ☼
  • Paphos 33'C ☼
  • Limassol 32'C 🌥
  • Nicosia 35'C ☼
  • Larnaca 34'C 🌥
  • Ayia Napa 32'C ☼
  • Paphos 33'C ☼

Co z niedzielnymi wyborami?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

W najbliższą niedzielę, 10.05.2020 roku, zgodnie ze stanem prawnym na chwilę obecną, odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście wszystko może się zmienić – trwają pracę nad przeprowadzeniem głosowania korespondencyjnego więc być może nie będziemy musieli jechać do Ambasady w Nikozji aby zagłosować. Kluczowe głosowanie w tej sprawie odbędzie się 7 maja 2020 po przekazaniu projektu ustawy z Senatu do Sejmu.

Pewne jest jedno – aby zagłosować, czy ewentualnie protestować potem, że nie mogliście głosować, musicie dopisać się do listy wyborców w konsulacie – wszystko o zbliżających się wyborach dokładnie opisaliśmy tutaj.

Zgłoszeń należy dokonywać poprzez 
ELEKTRONICZNY SYSTEM  REJESTRACJI WYBORCÓW e-WYBORY

https://ewybory.msz.gov.pl

Niestety, na chwilę obecną nikt dokładnie nie wie w jaki sposób wybory zostaną przeprowadzone. Co ciekawe, wybitni polscy prawnicy twierdzą nawet, że nie ma żadnej podstawy prawnej do rozpoczęcia drukowania kart wyborczych w przypadku gdyby głosowanie miało odbywać się w formie tradycyjnej, czyli w głosowaniu w lokalu wyborczym.

Skoro więc nie ma kart wyborczych w jaki sposób mamy głosować? Konsul RP w Nikozji zapewnił nas, że jego urząd zrobi wszystko co tylko możliwe aby umożliwić Polakom mieszkającym na Cyprze zgodny z prawem udział w wyborach.

Polacy mieszkający na Cyprze są w o tyle komfortowej sytuacji, że teoretycznie mogą wysłać sms o treści 4 (w sprawie urzędowej) lub 8 (w innej sprawie) i udać się na głosowanie, ale to niestety tylko teoria. Nie wiadomo przecież czy system zezwoli nam na wyjście w niedzielę z domu. Być może polskiej administracji na Cyprze uda się wypracować z cypryjskimi władzami jakiś wyjątek abyśmy na podstawie tego sms’a mogli udać się do Nikozji.

Mamy nadzieję, że bez problemu będziemy mogli zagłosować… Na chwilę obecną zarejestrowało się jedynie 85 potencjalnych wyborców.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!