fbpx

Co z głosowaniem w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym głosować w polskich wyborach parlamentarnych mogą również polscy obywatele, którzy na stałe lub czasowo przebywają poza granicami kraju. Kto i jak może zagłosować na Cyprze w wyborach parlamentarnych 2019?

Zasady głosowania za granicą uległy zmianie po nowelizacji Kodeksu wyborczego. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2015 roku osoby przebywające za granicą mogły m.in. zagłosować korespondencyjne. 

Aby wziąć udział w głosowaniu osoby przebywające na Cyprze muszą wylegitymować się ważnym paszportem lub dowodem osobistym potwierdzającym tożsamość. Muszą więc osobiście udać się do komisji wyborczych, gdzie oddadzą swój głos.

Zagraniczne obwody głosowania określane są w ramach rozporządzenia wydawanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych po opinii Państwowej Komisji Wyborczej.

Na trzy tygodnie przed terminem wyborów Konsul RP w Nikozji poda do wiadomości numery oraz granice obwodów głosowania, a także siedziby i lokale obwodowych komisji wyborczych.
Z praktyki wiemy, że na Cyprze będzie to jeden obwód głosowania obejmujący całą wyspę a obwodowa komisja wyborcza będzie miała swój lokal w siedzibie Ambasady RP w Nikozji.

Najpóźniej na trzy tygodnie przed wyborami osoby przebywające za granicą muszą przedstawić konsulowi swoje zgłoszenie do spisu wyborców.

Tyle mówią przepisy prawa – będziemy na bieżąco kontaktować się z Konsulem RP na Cyprze w tej sprawie a wszystkie uzyskane informacje będziemy Wam przekazywać.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!