Co trzeci kot na Cyprze jest chory

Koci wirus szaleje! Zdaniem lekarzy 1/3 kotów jest śmiertelnie chora

Weterynarze w niedzielę wezwali rząd do zakupu leków do leczenia zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów – FIP – znanego również jako koci Covid – choroby, która obecnie zabija dużą liczbę zwierząt domowych.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną, wiceprezes Cypryjskiego Stowarzyszenia Weteranów, Demetris Epamenondas, powiedział, że próbuje wprowadzić dwa produkty, o których wiadomo, że działają przeciwko chorobie, której liczba jest coraz większa.

Szacuje się, że jedna trzecia zgonów kotów na wyspie jest spowodowana tą chorobą.

Powiedział, że dwa leki stosowane w leczeniu Covid mogą być również skuteczne przeciwko FIP – remdesivir i molnupiravir. Do Rady ds. Weterynaryjnych Produktów Leczniczych złożono dwa wnioski, z których jeden zakończył się sukcesem. Powiedział, że dotyczy to produktu z Wielkiej Brytanii to kosztuje 500 euro za opakowanie, co oznacza, że ​​leczenie przeciętnego kota przez 90 dni kosztowałoby 2 000 – 5 000 euro.

Drugi wniosek dotyczył importu leku dla ludzi z Indii, ale został odrzucony. Dodał, że koszt korzystania z tego wynosiłby około 120 euro na kota. Ponieważ jednak jest to lek dla ludzi, rada stwierdziła, że ​​nie ma podstawy prawnej do jego importu na Cypr.

Jako lekarze weterynarii uznaliśmy ten preparat za ważny, ponieważ umożliwiłby wszystkim dostęp do leczenia FIP. Byłby dostępny w klinikach weterynaryjnych, więc państwo pobierałoby pieniądze z podatku VAT – powiedział Epamenondas.

Jego zdaniem rząd powinien ponownie przyjrzeć się zatwierdzeniu importu leku z Indii.

Należy to zrobić, aby więcej kotów nie umierało – powiedział Epamenondas.

Stowarzyszenie Weterynaryjne wezwało również ministra rolnictwa do zorganizowania z nimi nadzwyczajnego spotkania w celu omówienia tej kwestii.

Nie mamy prawa pozwolić, aby to się tak rozwijało. To musi się skończyć – powiedział.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading