Co to za owoc? To mespila!

Loquat (nieśpik japoński, mespila) jest uważany za jeden z najbardziej niezwykłych i egzotycznych owoców uprawianych na Cyprze.

Owoce loquat mają soczysty, cierpki miąższ i duże brązowe nasiona. Smak loquata przypomina lekko kwaśną gruszkę. Chociaż każda osoba opisuje smak inaczej, wielu zgadza się co do jednej rzeczy – owoce są bardzo smaczne!

Loquaty można jeść na surowo lub robić z nich dżemy, desery, kompoty i alkohole.

Oczywiście najsmaczniejsze są świeżo zebrane loquaty!

Na Cyprze uprawiany jest japoński loquat. Jej ojczyzną są subtropikalne terytoria Chin. Stąd roślina przybyła do Japonii, a następnie w XIX wieku została sprowadzona do Europy.

Na Cyprze loquat nazywa się „mespila”. Roślina zaczyna kwitnąć jesienią, a owoce dojrzewają wiosną, od maja do czerwca. Z wyglądu loquaty przypominają morele, śliwki wiśniowe lub małe pigwy. Smak owoców można opisać jako mieszankę moreli, truskawki i jabłka. Każda część rośliny ma swoje zastosowanie. Loquat ma wiele przydatnych właściwości, w tym leczniczych, ze względu na bogaty skład chemiczny.


Loquat składa się z wody, błonnika pokarmowego, białka, kwasu jabłkowego, kwasu cytrynowego i fruktozy. Zawiera następujące witaminy i minerały: beta-karoten, niacynę, kwas foliowy, prowitaminę A, kilka witamin z grupy B, witaminę E, witaminę K, wapń, fosfor, jod, żelazo, magnez i potas. 100 gramów loquatu ma około 42 kcal, więc jest to idealny owoc dla osób na diecie.

Ze względu na wyjątkowy zrównoważony skład loquat ma cenne właściwości dla osób cierpiących na astmę, nadciśnienie i zapalenie oskrzeli. Loquat jest zalecany dla osób z chorobami nerek lub zaburzeniami czynności nerek. Zawiera dużo wody, dzięki czemu odżywia organizm i pomaga pozbyć się toksyn. Ponadto pomaga osobom z cukrzycą.

Regularne spożywanie tego owocu wzmacnia obronę organizmu i pomaga usuwać kamienie z nerek, stabilizować trawienie, oczyszczać toksyny z wątroby i naczyń krwionośnych, łagodzić kolkę jelitową, wzmacniać organizm, zwiększać jego odporność na infekcje wirusowe, nasycać ciało witaminami oraz minerały, dzięki czemu są niezbędne podczas ciąży, stabilizują ciśnienie, obniżają poziom cukru, zapobiegają zawałom serca i udarom, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i eliminują nadmiar śluzu z płuc.,


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading