fbpx

Co się zmieniło w związku z wyjściem UK z UE?

Jeżeli wybieracie się do Zjednoczonego Królestwa, nawet z krótką wizytą, pamiętajcie, że w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej jedziecie tam na zupełnie innych zasadach niż do Polski.

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej stało się faktem 1 stycznia 2021 roku. Z punktu widzenia Europejczyków zmieniło się wiele – podróżując do UK, kraj ten musimy traktować jako kraj “trzeci” podobnie jak na przykład Rosję czy Ukrainę.

Oto kilka przykładów:

  • towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych, przyjeżdżających do Unii Europejskiej z Wielkiej Brytanii, są zwolnione z należności celno-podatkowych: w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430€;
  • z cła zwolnione sjest do 200 sztuk papierosów lub do 100 sztuk cygaretek (o masie nie większej niż 3g/sztukę), lub do 50 sztuk cygar, albo do 250 gramów tytoniu do palenia.
  • z należności celno-podatkowych zwolniony jest: 1 litr alkoholu etylowego o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 procent (np. wódka) albo łącznie 2 litry alkoholu etylowego i napojów fermentowanych, wina musującego i wyrobów pośrednich o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 procent,
  • z należności celno-podatkowych zwolnione są: 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa.
  • osoby podróżujące ze zwierzętami muszą pamiętać, że paszporty dla zwierząt wystawione przez Wielką Brytanię nie są już honorowane
  • nie można przewozić żadnych roślin ani materiałów roślinnych a także mięsa, mleka i jego przetworów chyba że towarzyszy im oficjalne zaświadczenie wydane przez organ ds. zdrowia roślin w ich kraju pochodzenia.
  • do 30 września 2021 roku do wjazdu do Wielkiej Brytanii wystarczy dowód osobisty, a od 1 października potrzebny będzie paszport.
  • Brytyjczycy potrzebują wizy w przypadku wjazdu do państwa strefy Schengen, jeśli pobyt ma przekraczać 90 dni w ciągu 180 kolejnych dni.
  • Europejska Karta Zdrowia nie jest już honorowana w Wielkiej Brytanii – osoby wyjeżdżające do Wielkiej Brytanii powinny wykupić ubezpieczenie podróżne pokrywające koszty ewentualnego leczenia.
  • przestaje obowiązywać zasada gwarancji braku opłat roamingowych za granicą – każdy operator telefoniczny może pobierać opłaty za połączenia jakie chce

Jeżeli więc wybieracie się do Wielkiej Brytanii lub znajomi z tego kraju zamierzają Was na Cyprze odwiedzić – zapoznajcie się z aktualnymi zasadami podróżowania.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!