Co się zmieni po ustaleniach hotelowych związków?

Niektórzy pracownicy hoteli nie zyskają nic, inni bardzo dużo

Jak na razie ominęły nas strajki hoteli – jak pisaliśmy już wcześniej związkowcy dogadali się z hotelarzami i już niebawem zostanie podpisany nowy układ zbiorowy.

Co się zmieni? Pracownicy większości hoteli w Limassol raczej nie odczują zmian, odczuwalne one natomiast będą w Pafos, Larnace czy całym obszarze Agia Napa. Dlaczego?

Otóż jak twierdzą znawcy tematu, którzy znają cypryjskie realia hotelowe Limassol już jakiś czas temu wprowadziło praktycznie wszystkie zapisy nowej umowy. Spowodowane to było olbrzymią konkurencją na rynku pracy w tym mieście. Tam, praktycznie w każdym hotelu obowiązuje 5. dniowy tydzień pracy, opłacane są składki na Provider Fund czy realnie płacone nadgodziny. Inaczej jest w Agia Napie i Pafos.

Teraz, wszystkie hotele będą musiały wprowadzić 5. dniowy tydzień pracy (nawet w przypadku pracowników sezonowych). Zniknie także z Waszych wypłat rozbicie wynagrodzenia (basic, COLA, service) – wszystko będzie przedstawione jako jedno wynagrodzenie. Dzięki temu realnie wzrosną także odprowadzane składki na Provider Found (do tej pory składki nie były odprowadzane od „punktów” – service).

W ogóle „punkty” to była czarna magia. Teoretycznie było to 10% przychodu hotelu, czyli całkowitej kwoty jaka wpłynęła do kasy – oczywiście były pewne wyjątki (nie wliczano na przykład przychodu z rozmów telefonicznych klientów). Teoretycznie więc, jeżeli w hotelu było więcej gości tym wyższy powinien być „punkt”. Część hoteli stosowała jednak pewien unik i nie wliczała jako swojego przychodu pieniędzy uzyskanych z organizacji wesel, szkoleń czy imprez twierdząc, że osoby uczestniczące w tego typu spotkaniach nie są klientami hotelu gdyż w nim nie śpią.

W nowej umowie powrócił także wyższy przelicznik za pracę w niedzielę i święta – za pracę w niedzielę będziecie dostawać dodatkowo 0,25 dnia wolnego (teraz jest to 0,50 dnia wolnego za przepracowane 3 niedziele) oraz 1,50 dnia wolnego ekstra za pracę w święto państwowe (teraz jest to 1 dzień). W tym miejscu powinniśmy przypomnieć, że w poprzedniej umowie przelicznik wynosił dużo więcej – 1,5 za niedzielę i 2 za święta. Ustalono także wynagrodzenie za nadgodziny – za każdą przepracowaną godzinę ekstra hotel będzie płacił 50% więcej.

W umowie zaplanowano także podwyżki. Hucznie ogłoszono, że będzie to 7%, ale jak wczytacie się dokładnie w ustalenia – wygląda to trochę inaczej. W styczniu 2020 roku każdy pracownik dostanie 0,5% podwyżki, w 2021 roku 1% a w 2022 i 2023 roku 2% – jeżeli więc zarabiacie 1000€ od stycznia będziecie zarabiać 1005€.

Ustalono także minimalne wynagrodzenie dla niektórych stanowisk pracy. Już nie będzie tak, że w hotelu w Limassol podstawowe wynagrodzenie osoby pracującej na zmywaku czy pokojówki będzie wynosiło 1000€ a w Pafos 850€, nie będzie także różnicowania ile hotel ma gwiazdek czy pojemności – najniższe wynagrodzenie dla osoby na tych stanowiskach będzie ustalone ustawowo i wszystkie hotele będą musiały się dostosować. Oczywiście, hotel będzie mógł płacić więcej, ale nigdy mniej.

Jest jednak jedna rzecz o której nikt głośno nie mówi – większość rozwiązań zostanie wprowadzona dopiero w latach 2021 – 2022 (między innymi przeliczniki za dni wolne od pracy).

Jak napisaliśmy na początku – większość tych rozwiązań funkcjonuje już w Limassol. Jak nieoficjalnie twierdzą związkowcy nowe zasady z ulgą przyjmą pracownicy sezonowi oraz Ci, którzy pracują w hotelach w innych miastach.

Będziemy Was informować o tym kiedy przepisy wejdą w życie.

[bar id=”29364″]


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading