fbpx

Co się dzieje z paczkami pocztowymi?

Od niedawna Poczta Polska przyjmuje przesyłki pocztowe na Cypr tylko i wyłącznie jako priorytetowe. Teoretycznie tego typu przesyłka powinna trafić na Cypr w ciągu “D+5~7” czyli 5. do 7. dni od daty nadania (na podstawie informacji zawartej w dokumencie: “Informacje dodatkowe – dotyczące usług pocztowych w obrocie zagranicznym” opublikowanym na stronie internetowej poczty (tutaj). Trudno jednak jest zrozumieć dlaczego przesyłki są przyjmowane jako PRIORYTETOWE skoro w wyznaczonym terminie na Cypr nie docierają.

Nie chcemy spekulować, ale bardzo możliwe jest to, że poczta w sposób “nieoficjalny” podniosła po prostu ceny przesyłek. 6 kg paczka pocztowa, dzięki takiemu zabiegowi jest o 19 zł droższa, w przypadku natomiast paczki o maksymalnej wadze, tj. 20 kg, różnica wynosi aż o 65 zł.

Próbowaliśmy ustalić co dzieje się z paczkami “wysłanymi z Polski” (taki komunikat widnieje na stronach śledzenia przesyłek) i dlaczego one nie docierają na Cypr.

Jak udało nam się dowiedzieć, przesyłka “wysłana z Polski” po prostu opuszcza teren RP na lotnisku czyli “przechodzi” kontrolę celną i graniczną w worku pocztowym kierowanym na Cypr. Ona fizycznie nie opuszcza jeszcze Polski – takiej informacji nie ma w systemie.
Bardziej obrazowo można to wyjaśnić na przykładzie pasażerów podróżujących samolotem – po kontroli paszportowej na lotnisku w Warszawie “opuszczacie” Polskę ale przecież fizycznie nie jesteście jeszcze nawet w samolocie. Z pasażerami jest prościej – wiedzą kiedy będą mieli samolot, z przesyłkami pocztowymi już tak prosto nie jest. Zawsze znajdzie się jakaś bardziej pilna przesyłka, która po prostu musi znaleźć się tam znaleźć… I Wasza paczka czeka na kolejny lot…
Spójrzcie zresztą na systemy trackingowe starszych paczek – około południa jest “wysłana przesyłka z Polski” a przecież samolot PLL LOT, którym dociera na Cypr startuje, jeżeli się nie spóźni, dopiero około 22:30…

Poczta Polska wyjaśnia na swoich stronach internetowych, że z powodu zawieszenia lotów pasażerskich przesyłki są wysyłane lotami CARGO przewoźników prywatnych.

Skontaktowaliśmy się w sprawie przesyłek pocztowych z Cyprus Post. Jej pracownicy twierdzą, że po wylądowaniu przesyłki na Cyprze jest ona od razu kierowana do miast w których jest doręczana. W przypadku dużej ilości przesyłek dzieje się tak maksymalnie w ciągu jednego dnia.

I ponownie wróćmy do “starych” przesyłek. Jak widać w systemie śledzenia – tak właśnie się dzieje: przesyłka pojawia się w urzędzie celnym na lotnisku w Larnace, po godzinie jest “zwalniana” przez celników a następnie wysyłana do miast gdzie znajdują się punkty doręczeń.

Cyprus Post przyznaje, że ma problemy techniczne, ale z wysyłaniem przesyłek z Cypru i te mogą być wysyłane z opóźnieniem. Przesyłki do Polski są przykładowo kierowane przez Belgię – z Cypru lecą z jedną z firm kurierskich a dalej zajmuje się nimi poczta belgijska.

Jeżeli więc zależy Wam na szybkiej przesyłce – radzimy korzystać z usług kurierów… Przesyłki wysłane kurierem trafiają do adresata już następnego dnia roboczego…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!