Co robić gdy nie wypłacono wynagrodzenia lub 13.?

Wielu z was bezradnie rozkłada ręce kiedy pracodawca z jakiś powodów unika regulowania zobowiązań wobec pracowników. Ciągle powtarzacie te same pytania a my wciąż podpowiadamy. Trzeba złożyć skargę do Ministerstwa Pracy. 

Nie wahajcie się. Pamiętajcie że skargę możecie złożyć anonimowo, a departament Ministerstwa Pracy odpowiedzialny za prowadzenie negocjacji z pracodawcą w waszym imieniu, Labour Relation, przeprowadzi stosowne kontrole w miejscu pracy.

Może potrwa to kilka tygodni ale otrzymacie wszelkie zaległości.

Jeśli macie wątpliwości, zadzwońcie do Labour Relation w swojej okolicy z prośbą o rady i instrukcje.

Wiele osób wciąż czeka na zaległe wynagrodzenia covidowe, a osoby których pracodawca gwarantuje w kontrakcie trzynastą pensję martwią się czy faktycznie w tym roku ją otrzymają, lub w jakiej wielkości.

Odpowiadamy. Wszyscy uprawnieni otrzymają 13. na podstawie przepracowanego czasu pracy. Osoby których firmy przerwały działalność, otrzymywały dopłaty do wynagrodzeń z pakietów pomocowych, otrzymają 13. w wysokości 100% kontraktowego wynagrodzenia netto. Od trzynastej pensji odliczany jest tylko okres chorobowego.

Co z zaległościami covidowymi? Działalność firm w których pracuje część z was, została „odgórnie zawieszona” przez Rząd. Na ten czas Ministerstwo zorganizowało pomoc dla pracowników w wysokości 60% wynagrodzenia brutto. W imieniu pracowników, pracodawcy wypełniali, albo w dalszym ciągu wypełniają, aplikacje wg których otrzymujecie wasze „zapomogi covidowe”.

Niestety zdarza się tak, że pracodawca mógł popełnić jakiś błąd i aplikacje zostają odrzucone, a w konsekwencji wy zostaliście bez wynagrodzenia. Kiedy opieka społeczna nie wypłaciła wam należnych pieniążków, obowiązek ten spada na pracodawcę, a ten często udaje Greka.

Co robić? Nie jesteście oczywiście partnerem do negocjacji z Ministerstwem, ale macie pośrednika w postaci Labour Relation lub związków zawodowych.

Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc związków, mogą złożyć skargę, imienną lub anonimową do Labour Relation, departamentu Ministerstwa Pracy, działającego w imieniu pracowników w oparciu o obowiązujące przepisy. 


To tam możecie złożyć swoją skargę gdy pracodawca unika wypłacania zaległości. Wypełnienie takiej skargi zajmie kilka minut, otrzymacie mailowe potwierdzenie, że sprawa zostanie przeanalizowana, a rezultatów możecie spodziewać się w przeciągu 2-3 tygodni. Pamiętajcie, że taką skargę, jeśli jest to grupa pracowników, możecie wypełnić anonimowo. Osobiście lub online.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading