fbpx

Co powie rząd w sprawie ograniczeń?

W nadchodzącą środę poznamy decyzje Rządu między innymi w sprawie powrotu gimnazjalistów do szkół.

Rządowi doradcy naukowi ds. koronawirusa sugerują powrót do szkoły w piątek, ale nieufnie zalecają szersze rozluźnienie, zanim sytuacja epidemiologiczna ulegnie dalszej poprawie. Zespół doradców spotkał się w niedzielę wieczorem, a ich propozycje są teraz przed Ministrem Zdrowia. Ewentualną decyzję podejmie Rada Ministrów na posiedzeniu w środę.


Obecny dekret regulujący ograniczenia w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa wygasa 31 marca.


Czwartek, 1 kwietnia obchodzone jest na Cyprze święto (31 marca/1 kwietnia 1955, ataki EOKA na obiekty brytyjskie, dążące do niepodległości) i powszechnie oczekuje się, że uczniowie gimnazjów, którzy uczęszczają na zajęcia online od grudnia, w piątek, 2 kwietnia, powrócą do nauczania bezpośredniego.

Maria Koliou, jedna z członków zespołu doradców, powiedziała że zespół zasugerował rządowi, aby uczniowie gimnazjum powrócili do szkoły pod warunkiem, że systematyczne testy będą kontynuowane. Większość zgromadzonych była również zdania, że ​​szkoły podstawowe w Limassol, które zostały zamknięte po fali przypadków w powiecie, powinny zostać ponownie otwarte.

Wśród obaw o edukację dzieci i zdrowie psychiczne rodzice naciskali na działania na obu frontach, twierdząc, że uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w Limassol byli niesprawiedliwie dyskryminowani.

Zapytana o możliwe złagodzenie środków restrykcyjnych, Koliou wypowiedziała się ostrożnie, mówiąc że konieczne jest przyjęcie konserwatywnej polityki w ciągu najbliższych kilku tygodni, aby uniknąć pogorszenia się sytuacji przed Wielkanocą. Prawosławna Wielkanoc przypada 2 maja.

Chociaż widać oznaki poprawy sytuacji epidemiologicznej, liczba przypadków pozostała wysoka, podczas gdy szczepienia nadal nie są wystarczająco zaawansowane, szczególnie w odniesieniu do grup szczególnie wrażliwych.

Koliou powiedziała, że ​​na razie nie ma sugestii, aby zmienić obecny reżim w sektorze restauracji i kawiarni,  który obecnie ogranicza się do usług na świeżym powietrzu.

Rząd jest również pod presją, aby zezwolić na otwieranie hoteli dla lokalnych mieszkańców, aby dać walczącemu sektorowi turystycznemu pewne dochody, biorąc pod uwagę, że ogłoszono programy zachęt dla lokalnych pobytów, ale pozostają one zawieszone z powodu trwających zakazów.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!