Co oznacza bycie pracownikiem na Cyprze

Rozpoczynając podróż zawodową na Cyprze, ważne jest, aby zrozumieć, co oznacza bycie pracownikiem.

Status ten wiąże się z podpisaniem „umowy o pracę” z firmą mającą siedzibę na Cyprze.,

Pracownicy otrzymują dochód z wynagrodzenia, który podlega podatkowi dochodowemu (IT), ubezpieczeniu społecznemu (SI) oraz składkom na powszechny system opieki zdrowotnej (GeSY).

Struktura podatku ma być progresywna. 

Próg wolny od podatku dla dochodów z wynagrodzenia wynosi 19 500 euro, a stawki wynoszą od 20-35% w przypadku dochodów powyżej tego limitu. 

Składki na SI i GeSY naliczane są jako procent wynagrodzenia brutto i obecnie wynoszą odpowiednio 8,8% i 2,65%.

Dostępnych jest wiele ulg podatkowych, w tym składki na ubezpieczenie na życie/zdrowotne, darowizny na rzecz zarejestrowanych organizacji charytatywnych i składki na abonamenty profesjonalne. 

Nowicjusze w cypryjskim sektorze zatrudnienia mogą korzystać ze „zwolnień od pierwszego zatrudnienia”, które pod pewnymi warunkami oferują znaczną ulgę podatkową. 

Dostępne zwolnienia to  narzędzie zwolnienia 20% / narzędzie zwolnienia 50% 

Pracodawcy odgrywają kluczową rolę w procesie podatkowym poprzez system „Płać tyle, ile zarabiasz” (PAYE), upraszczając płacenie podatków pracownikom. Jednakże pracownicy muszą nadal informować pracodawcę o wszelkich osobistych wydatkach podlegających odliczeniu od podatku. Dokonuje się tego poprzez wypełnienie formularza TD59 , czyli „WNIOSEK O ŚWIADCZENIA ZA ROK” w momencie rozpoczęcia zatrudnienia i na początku każdego kolejnego roku podatkowego (który jest taki sam jak rok kalendarzowy). 

Ponadto pracownicy, których roczne wynagrodzenie brutto przekracza 19 500 EUR, mają obowiązek co roku składać cypryjski formularz podatku dochodowego. Aby złożyć wniosek, pracownicy będą potrzebowali odpowiedniego formularza 63 (ŚWIADECTWO WYNAGRODZENIA NA ROK), który pracodawca dostarcza im corocznie i za każdym razem, gdy zmieniają pracę.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading