Ministerstwo zdrowia wydało w poniedziałek pytanie i odpowiedź wyjaśniające, w jaki sposób społeczeństwo może uzyskać dostęp do opieki szpitalnej w ramach Gesy.
- Jakie usługi przysługują w ramach GESY?
- Opieka zdrowotna lekarzy pierwszego kontaktu
- Opieka zdrowotna lekarzy specjalistów
- Leki
- Testy laboratoryjne
- Które szpitale oferują opiekę szpitalną w ramach Gesy?
Lista szpitali, które podpisały umowę z HIO na świadczenie opieki szpitalnej znajduje się a stronie internetowej organizacji – lista jest na bieżąco aktualizowana; w chwili obecnej w systemie działają wszystkie szpitale państwowe oraz szpitale prywatne:- Nikozja:
- Aretaeio Hospital
- Apollonion Hospital
- Mother and Child Medical Centre
- Vyrides Clinic
- Ophthalmos Eye and Laser Centre
- European Medical Clinic
- Nicosia Polyclinic
- Limassol:
- Mediterranean Hospital of Cyprus
- Limassol Clinic
- Zoodochou Pigi Polyclinic
- Limassol Medical Centre
- Ayioi Anargyroi
- Larnaka:
- Sotiros Clinic
- Saint Raphael Private Hospital
- S.K. Sergiou Orthopedic & Surgical Clinic
- Timios Stavros Hospital
- M.A. Evgeniou Clinic
- Nea Polycliniki Faneromenis
- Obstetrics & Gynecology Clinic Saint George
- Paphos:
- Evangelismos Hospital
- Iasis Medical Centre
- Saint George & Blue Cross private hospital
- Elpis Medical Centre
- Royal Artemis Clinic
- Famagusta:
- Santa Marina Polyclinic
- Paralimni Polyclinic Leto
- Napa Olympic
- Nikozja:
- Czy będę mógł swobodnie wybrać szpital, z którego chcę korzystać z opieki szpitalnej?
Tak, główną zasadą Gesy jest prawo pacjenta do swobodnego wyboru. Jednak w celu zapewnienia opieki szpitalnej w Gesy, zarówno szpital, jak i lekarz prowadzący muszą uczestniczyć w Gesy. Dlatego przed otrzymaniem usługi beneficjent musi upewnić się, że te dwa warunki są spełnione. - Kto skieruje mnie do szpitala na opiekę szpitalną?
Skierowanie na opiekę szpitalną składa lekarz osobisty (GP) i lekarz specjalista. Skierowanie do szpitala można również złożyć z jednego szpitala do drugiego. - Jakie usługi opieki szpitalnej nie są częścią Gesy?
Z reguły Gesy obejmuje wszystkie niezbędne medycznie usługi wymagające opieki szpitalnej, z wyjątkiem operacji plastycznych. - Co beneficjent płaci za opiekę szpitalną?
W opiece szpitalnej nie ma współpłacenia. Szpital może obciążyć pacjenta tylko za pobyt w pokoju jednoosobowym. - Kto zdecyduje, który dostęp do opieki szpitalnej będzie priorytetem?
Lekarze i szpitale będą traktować priorytetowo w nagłych wypadkach. - Jak zostanę poinformowany, który szpital ma dostępność (bezpłatne łóżka), żebym mógł tam pójść?
Aby otrzymać opiekę szpitalną, beneficjent musi otrzymać skierowanie od lekarza prowadzącego, który poinformuje go również o dostępności szpitala. - Czy szpitale wystawią recepty lub skierowania po wypisaniu pacjenta?
Zostaną wydane niezbędne skierowania na wizytę u specjalisty, testy laboratoryjne i diagnostyczne oraz recepty na leki. - Co zostanie zarejestrowane w mojej dokumentacji medycznej dotyczącej świadczeń szpitalnych?
Diagnoza, działania, DRG i materiały eksploatacyjne związane z leczeniem szpitalnym beneficjenta są rejestrowane w systemie informacyjnym Gesy. Informacje te będą dostępne w historii medycznej beneficjenta, która jest dostępna za pośrednictwem portalu beneficjenta. - Czy leki z drugiej fazy zostaną włączone do listy Gesy od 1 czerwca?
Środki farmaceutyczne i sprzęt medyczny / materiały eksploatacyjne drugiej fazy będą nadal refundowane i dostarczane tak, jak dotychczas to robią apteki w szpitalach publicznych.
Przypominamy, że aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej należy zarejestrować się w systemie. Wszelkie szczegóły na temat rejestracji znajdziecie na stronie- https://www.gesy.org.cy/.
Zostaw swój komentarz: