fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 18'C ☼
  • Nicosia 17'C ☼
  • Larnaca 17'C ☼
  • Ayia Napa 18'C ☼
  • Paphos 14'C ☼
  • Limassol 18'C ☼
  • Nicosia 17'C ☼
  • Larnaca 17'C ☼
  • Ayia Napa 18'C ☼
  • Paphos 14'C ☼

Co musisz wiedzieć, kupując nieruchomość na Cyprze

Opłaty transferowe na nieruchomości na Cyprze (koszt opłacony przez Kupującego). Opłaty za przeniesienie własności naliczone przez Departament Gruntów i Ankiet muszą być zapłacone z tytułu odsprzedaży nieruchomości, z rynku wtórnego i są obliczane na ruchomej skali.

Ważnym jest że: opłaty za transfer nie są naliczane, jeśli podatek VAT jest naliczany przy zakupie nieruchomości oraz przy uiszczaniu opłat za transfer obowiązuje 50% zniżka, w przypadku gdy zakup nieruchomości nie podlega VAT.

Opłaty za przeniesienie własności są zwykle obliczane na podstawie wartości rynkowej nieruchomości na dzień zakupu. Jeśli jednak Twoja umowa sprzedaży nie zostanie złożona w Biurze Dzielnicy, Twoje opłaty za przeniesienie nieruchomości zostaną obliczone na podstawie oszacowanej wartości nieruchomości w dniu przeniesienia.

Należy pamiętać, że wartość rynkowa może nie być taka sama, jak cena zapłacona za nieruchomość (cena sprzedaży). W Dziale Wycen w Biurze Wieczystym opłaty za przelew będą obliczane według wartości rynkowej nieruchomości na obszarze,na którym się znajduje.

VAT od nieruchomości (koszt zapłacony przez Kupującego): obecnie podatek VAT naliczany jest od nieruchomości uzyskanej z rynku pierwotnego w wysokości 19%.

Obniżona stawka podatku VAT w wysokości 5% obowiązuje w przypadku zakupu stałego miejsca zamieszkania ze skutkiem od dnia 1 października 2011 r.

Obniżona stawka VAT (5%) została wprowadzona dla nieruchomości nabytych przez stałych rezydentów Cypru, pod warunkiem, że nieruchomość będzie wykorzystywana jako główne miejsce zamieszkania nabywcy przez 10 lat (minimum). Dotyczy to wyłącznie umów sprzedaży, które są przeprowadzane od 1 października 2011 roku. Stawka będzie obowiązywać dla pierwszych 200 m²  rezydencji o łącznej powierzchni do 275 m² . W przypadku rodzin wielodzietnych (co najmniej czworo dzieci) całkowita powierzchnia rezydencji jest zwiększona o 15 m²  na każde dodatkowe dziecko (ponad troje dzieci).

Opłata skarbowa (koszt zapłacony przez Kupującego):

Opłata skarbowa na Cyprze jest nakładana na “dokumenty” (tj. Pisemne umowy / umowy) dotyczące aktywów znajdujących się na Cyprze i / lub spraw mających miejsce na Cyprze. Opłatę skarbową oblicza się na podstawie wartości umowy na 0% dla kwot do 5 000 EUR, 0,15% dla kwot przekraczających 5 000 EUR do 170 000 EUR, a następnie 0,2% z maksymalnym kapitałem wymagalnym w wysokości 20 000 EUR na podpisaną umowę.

Osobą prawnie zobowiązaną do uiszczenia opłaty skarbowej (chyba że umowa stanowi inaczej) jest Kupujący.

Opłata skarbowa jest płatna w terminie 30 dni od dnia “podpisania” dokumentu, który jest uważany za podlegający opłacie skarbowej wtedy gdy taki dokument jest podpisany na Cyprze. W przypadku, gdy upływa termin bez uiszczenia opłaty skarbowej, nakładane są kary.

Powiązane kary zależą od kwoty umowy i czasu, ale ogólnie rzecz biorąc, szacuje się ją na 10% za pierwsze 6 miesięcy i około dwukrotnie za 10% opłatę po upływie pierwszych 6 miesięcy. Oznacza to, że maksymalna ekspozycja poza górną granicą maksymalnej opłaty skarbowej w wysokości 20 000 EUR jest dodatkową karą w wysokości nieprzekraczającej 4 000 EUR.

Więcej informacji uzyskacie kontaktując się z biurem nieruchomości (rozmowa po polsku): (+357) 97 616 676

Skomentuj

Więcej w tym temacie: