Co kandydat to nowy pomysł…

Constantinos Christofides zaproponował montaż paneli słonecznych na cypryjskich tamach…

Kandydat na prezydenta, Constantinos Christofides, zaproponował rozwiązanie problemu utraty wody z zapór przez parowanie, które, jak twierdzi, przyniosłoby oszczędności sięgające 20 milionów euro rocznie.

Zdaniem Christofidesa, całkowite roczne straty wody z tam wynoszą od 20 do 25 milionów metrów sześciennych, a Kouris, zapora o największej przepustowości na Cyprze, traci od 7 do 9 milionów metrów sześciennych rocznie. 

Christofides proponuje budowanie tratw (lub platform) na środku każdej tamy i instalowanie na nich parków fotowoltaicznych, które zapewnią energię dla dużych pomp, które z kolei będą pompować wodę z dna na powierzchnię, zmniejszając w ten sposób temperaturę powierzchni i spowolnienie parowania. Ulepszone natlenianie będzie miało dodatkową zaletę w postaci poprawy jakości wody.

Osiągnięcie nawet 50 procent tego celu oznaczałoby zaoszczędzenie 13 milionów metrów sześciennych wody i 13 milionów euro rocznie

Dodatkowo Christofides zwrócił uwagę, że przez co najmniej siedem miesięcy w roku, kiedy parowanie jest minimalne, platformy fotowoltaiczne mogą być bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej, aby wytwarzać energię elektryczną dla konsumentów.

Co kandydat to pomysł…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading