Co eksportuje Cypr?

Cypr jest małą wyspą a jego hitami eksportowymi są minerały, olej, halloumi i… farmaceutyki

Według raportu państwowej służby statystycznej (Cystat) Cypr eksportował w 2023 r. minerały, olej, ser Halloumi i produkty farmaceutyczne .

Ze sprawozdania wynika, że ​​w 2023 r. Cypr wyeksportował do krajów UE produkty o wartości 508,39 mln euro oraz produkty o wartości 1,84 mld euro do krajów trzecich.

Głównymi produktami eksportowanymi przez Cypr do krajów UE były produkty farmaceutyczne, stanowiące 38,5% o wartości 195,5 mln euro, a następnie ser Halloumi z udziałem 22,6% i wyceniony na 115,14 mln euro.
Cypr eksportuje także… śmieci: odpady i skrawki papieru, szkła i metali stanowiły 7,6% wartości natomiast wyeksportowane ziemniaki, których łączna wartość eksportowa wyniosła 34,15 mln euro.

Jeśli chodzi o eksport do krajów trzecich, 62,5% produktów wyeksportowanych z Cypru w 2023 r. stanowiły minerały i ropa naftowa o łącznej wartości 1,15 mld euro.

Ser Halloumi odpowiadał za 10,7 proc. eksportu do krajów trzecich, produkty farmaceutyczne stanowiły 8,7 proc., a soki owocowe i warzywne stanowiły 2,1 proc. eksportu

Należy zauważyć, że produkty wytwarzane w kraju to towary w całości wyprodukowane na Cyprze lub te wyprodukowane w innym kraju, ale poddane znaczącemu przetworzeniu gospodarczemu lub modyfikacji na Cyprze, w wyniku czego powstaje nowy produkt (doskonałym przykładem jest import zagęszczonych soków i eksport gotowych napoi).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading