Co dalej z lotami z Polski?

Według stany na 01.10.2020 roku, współczynnik R w Polsce wynosił 1,36. Współczynnik reprodukcji wynoszący 1,36 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 136 ludzi. Porównując to z dotychczas udostępnianymi przez resort danymi, okazuje się, że jest to najwyższa wartość współczynnika R w Polsce od marca. Zgodnie z wytycznymi cypryjskiego rządu aby zezwolić podróżnym na przylot na Cypr bez obowiązkowych testów wykonywanych 72. godziny przed przylotem, średni tygodniowy współczynnik R powinien wynosić mniej niż 1.

Cypryjscy eksperci, przed podjęciem decyzji o zmianie kategoryzacji kraju, biorą pod uwagę dodatkowo codzienne przypadki na 100 000 populacji (wczoraj w Polsce potwierdzono 1967 nowych przypadków), tygodniowe zgony na 100 000 ludności (wczoraj potwierdzono 30 zgonów), tygodniową liczba przeprowadzonych testów na 100 000 populacji (wczoraj wykonano w sumie prawie 30000 badań), rozpowszechnienie wirusa w społeczności oraz ocenę ryzyka kraju na podstawie danych WHO i ECDC. 

Sytuacja w Polsce robi się naprawdę poważna. 17 powiatów znalazło się w strefie czerwonej, a 34 w strefie żółtej. Zmiany będą obowiązywać od soboty, 3 października. Warszawa znalazła się w strefie zagrożonej obostrzeniami. Zauważają to inne kraje, między innymi Wielka Brytania, od jutra, nakłada obowiązek 14. dniowej kwarantanny dla wszystkich osób przylatujących z Polski.

Prawdopodobnie Polska jeszcze przez długi czas nie znajdzie się w kategorii A, mamy jednak nadzieję, że nie trafi do grupy C (zakaz lotów).

W tym tygodniu, prawdopodobnie ze względu na wczorajsze święto państwowe, nie odbyło się posiedzenie specjalnego komitetu przy ministerstwie zdrowia – może ono się jednak odbyć w każdej chwili.

Jeżeli zajdą jakiekolwiek zmiany w związku z klasyfikacją Polski, bezzwłocznie Was o tym poinformujemy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading