fbpx

Co będzie otwarte a co zamknięte – podpowiadamy

Prezydent zarządził wczoraj że niektóre firmy muszą zawiesić działalność od dziś, od godziny 18:00, do 6:00 rano 13 kwietnia. Powstało zamieszanie i panika, ale chyba nie ma tragedii.

Otwarte pozostaną wszystkie firmy sprzedające żywność i napoje (supermarkety, sklepy spożywcze, rzeźnicy, sprzedawcy ryb, piekarnie, cukiernie, piwnice win), apteki, stacje benzynowe, placówki świadczące usługi gastronomiczne (warunkiem jest, że oferują dostawy do domu), czyli restauracje, kawiarnie, bary, minimarkety, kioski. Otwarte będą także prywatna służby zdrowia (laboratoria kliniczne) i myjnie samochodowe, pod warunkiem, że zastosują wszystkie zapowiedziane środki zapobiegawcze.

Uwaga! Powyższe placówki  nie mogą sprzedawać produktów sprzedawanych przez firmy detaliczne, których działalność jest zawieszona. Ale nie sprecyzowano czy te, które są już na półkach wchodzą w grę. Chyba nie. Co myślicie?

Otwarte pozostaną także firmy i warsztaty dotyczące artykułów niepełnosprawnych i ortopedycznych, firmy i warsztaty sprzedające gazy i maszyny medyczne oraz przemysłowe, optycy, firmy sprzedające aparaty słuchowe, warsztaty samochodowe i motocyklowe, firmy sprzedające opony, firmy sprzedające i naprawiające rowery, pralnie chemiczne, usługi kurierskie, firmy sprzedające karmę dla zwierząt domowych oraz leki weterynaryjne. Otwarte mogą pozostać także biura dostawców usług telekomunikacyjnych (w przypadku płatności rachunków, przedłużenia umów oraz napraw i wymiany urządzeń mobilnych), firmy sprzedające pestycydy, nawozy i inny sprzęt rolniczy, firmy pogrzebowe, kwiaciarnie i szkółki roślin.

Wszystkie firmy detaliczne, w tym powyższe, mogą świadczyć usługi handlu elektronicznego lub telefonicznego z dostawą do domu.

Otwarte firmy mają obowiązek przestrzegać wszystkich ogłoszonych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się Covid-19, w tym dopilnować, aby w sklepach nie dochodziło do zatłoczenia (jedna osoba na 8 m² ).

Zamknięte zostaną: rynki, bazary i punkty sprzedaży na ulicach oraz firmy budowlane (z wyjątkiem projektów użyteczności społecznej, które otrzymają specjalne zezwolenie od Ministra Transportu).

Spotkania i msze w kościołach, meczetach i innych miejscach modlitwy są zabronione (Wielkanocna tradycja „Lambradjia” (palenie Judasza) jest zabroniona, a wszystkie przygotowane na ogniska materiały zostaną usunięte).


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!