fbpx

Chronione ziemniaki?

Z rejestracją halloumi się udało – czas teraz na rejestrację czerwonego cypryjskiego ziemniaka


Po sukcesie rejestracji halloumi jako produktu o chronionej nazwie pochodzenia (PDO), rząd przygotowuje już oficjalny wniosek o rejestrację drugiego najważniejszego produktu rolnego na wyspie, czerwonego ziemniaka.

Przywiązujemy szczególną wagę do podkreślenia wyjątkowości cypryjskich produktów. Rejestracja halloumi jako produktu objętego Chronioną Nazwą Pochodzenia jest zbiorowym sukcesem, a naszym stałym dążeniem będzie rejestracja innych naszych produktów rolnych na listach oznaczeń geograficznych Unii Europejskiej – powiedział minister rolnictwa Costas Kadis
Przygotowywany jest wniosek o rejestrację naszego drugiego najważniejszego po halloumi produktu rolnego – „czerwonego ziemniaka”

Cypryjskie ziemniaki są bardzo popularne w Grecji i w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe można je także kupić w Polsce – sprzedawane są często jako “młode” ziemniaki w okresie wczesnej wiosny.

Coraz częściej zdarzają się przypadki fałszowania ziemniaków – niektóre firmy obsypują je czerwoną ziemią i sprzedają jako cypryjskie.

Jak udało nam się ustalić, choć to może jedynie plotka, charakterystyczne ziemniaki powstały z kilku znanych krzyżówek i docelowo miały trafić z hodowli w Skierniewicach do Egiptu.

Skierniewickie laboratorium wyhodowało odpowiednio zmienioną odmianę tak aby bez problemu rosła w afrykańskim klimacie – działo się to oczywiście jeszcze w latach świetności Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kiedy nasz kraj szczycił się hodowlą nowych odmian truskawek, jabłek czy właśnie ziemniaków.

Niestety, klient nie był zadowolony i zakupu nowej odmiany dokonali cypryjscy rolnicy.

Niestety, teraz nie można już tego potwierdzić – czasy PRL się skończyły a wraz z nimi zlikwidowane zostały laboratoria.

A czy wiecie, że na świecie jest około 1000 różnych odmian ziemniaków z czego 107 jest dostępnych w Polsce?


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!