Być może kojarzycie papierowe fiszki jeszcze ze szkoły. Zazwyczaj na jednej stronie zawierały rysunek lub słowo (np. Maroko), a na drugiej odpowiedź (stolica: Rabat). Takie fiszki ułatwiały naukę do sprawdzianu – po przeczytaniu pytania mogłeś zastanowić się chwilę nad odpowiedzią, a następnie sprawdzić ją na odwrocie. Jeśli jej nie znałeś, mogłeś powtarzać tę czynność aż do skutku. Brzmi znajomo?
Fiszki do nauki języków to dwustronne karteczki, które na jednej stronie zawierają słówko w języku obcym (np. house), a na odwrocie jego tłumaczenie (np. dom). Służą do nauki w oparciu o prosty mechanizm „pytanie - odpowiedź”.
Odpowiednio opracowane fiszki oprócz samych słówek zawierają też przykłady ich zastosowania w zdaniach. Te w wersji elektronicznej uczą dodatkowo wymowy – zarówno słówek, jak i całych wyrażeń.
Jeśli oswoisz się z brzmieniem języka, Twoje uszy staną się bardziej wrażliwe na jego dźwięki, to zaś sprawi, że przyswajanie słownictwa, rozumienie ze słuchu i mówienie z odpowiednim akcentem przyjdzie Ci znacznie łatwiej.
Fiszki nie tylko uczą słów poprzez ich tłumaczenie (np. dog – pies), ale również wykorzystują obrazy i potencjał wizualizacji. Dzięki temu skojarzysz słówko dog np. z ulubioną rasą psa. W ten sposób nauczysz się myśleć w danym języku i nie będziesz tracić czasu na przywoływanie słówek w głowie.
Nauka języka kojarzy się zwykle z długimi godzinami spędzanymi nad książkami. Intensywny tryb życia, jaki prowadzimy w dzisiejszych czasach, wymaga zazwyczaj albo poświęcenia “coś za coś”, albo znalezienia innych rozwiązań. Nauka języka nie oznacza jednak, że musisz zrezygnować z innych zajęć. Kluczem jest odpowiednie wykorzystanie krótkich przerw między codziennymi obowiązkami. Jeśli jesteś zabiegany, kilkuminutowe sesje z fiszkami np. w drodze do pracy czy szkoły mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.
Dlaczego warto wybrać fiszki? Oto sześć powodów:
- Są dostępne na różnych urządzeniach zsynchronizowanych z danym kontem. Oznacza to, że możemy rozpocząć naukę w domu przy komputerze i kontynuować ją np. za pomocą aplikacji mobilnej w czasie podróży autobusem.
-
Poprzez przykłady zastosowania słówek w zdaniach pokazują nam również konstrukcje gramatyczne. Przyswajamy więc jednocześnie i gramatykę, i słownictwo.
-
Uczą nas wymowy nie tylko słówek, ale i całych zdań.
-
Wprowadzają do naszej nauki system odroczonych powtórek (Spaced Repetition System). Na czym to polega? W oparciu o informacje początkowe tworzony jest spersonalizowany plan nauki, który pomaga nam zapisywać informacje w pamięci długotrwałej. Dzięki temu zapamiętujemy nowe słowa szybciej i na dłużej.
-
Dają nam dostęp do statystyk, co pozwala monitorować postępy w nauce. Widzisz, jak dużo się już nauczyłeś i Twoja motywacja wzrasta!
-
Dzięki dostępności na urządzeniach mobilnych mamy je zawsze przy sobie i nigdy ich nie zgubimy.
Efektywności działania fiszek elektronicznych najlepiej dowodzą sami użytkownicy tej metody. Poliglota Gabriel Wyner, ucząc się i powtarzając słownictwo w trakcie codziennej podrózy metrem do pracy, zapamiętał 3000 słów i konstrukcji gramatycznych języka francuskiego w zaledwie kilka miesięcy. Jeśli ta liczba nie wydaje Ci się zbyt imponująca, musisz wiedzieć, że w praktyce znajomość 3000 słów umożliwia zrozumienie aż 80-90% czytanego i słuchanego tekstu! Robi wrażenie, prawda?
Zostaw swój komentarz: