Ceny paliw w górę?

Ceny paliw na Cyprze bezlitośnie pną się w górę. A niestety jak zapowiadają specjaliści będą jeszcze wyższe. Zapewne nie wszyscy wiecie, ale od 1 stycznia 2017 roku kraje wydobywające ropę naftową postanowiły ograniczyć jej wydobycie – zdaniem wszystkich analityków ceny ropy naftowej pójdą w górę. Wraz z nowym rokiem w życie ma wejść porozumienie OPEC, które doprowadzi do redukcji wydobycia surowca przez kraje kartelu do blisko 560 tys. baryłek dziennie. Spodziewana jest w związku z tym podwyżka cen paliw o ok. 5-10% na litrze!

Na Cyprze istnieje jeszcze jeden element gry cenowej – brak konkurencji. W innych krajach jest kilku lub kilkunastu dostawców paliw na stacje benzynowe (np. w Polsce to m.in. Orlen i Lotos) – na Cyprze jest tylko jeden. Innym elementem wysokich cen paliw jest na pewno brak możliwości zasilania gazem LPG. Jest to bardzo dziwne, gdyż są odpowiednie przepisy aby uruchomić stację paliw LPG a nikomu się po prostu nie spieszy. Może po prostu ktoś doszedł do wniosku, że sprzedając gaz za mało zarobi. No i w końcu ostatnim elementem jest cypryjska mentalność. Jeśli ceny paliw na rynkach światowych rosną w błyskawicznym tempie podnoszone są ceny paliw na wszystkich stacjach benzynowych, ale jeśli maleją lub rząd obniża stawki podatkowe wszyscy utrzymują stare, wyższe ceny tłumacząc się zapasami paliw. Pojawia się więc kolejne pytanie bez odpowiedzi czy tych zapasów nie ma gdy na rynkach ceny ropy rosną.

A jak kształtują się ceny paliw na Cyprze? Z informacji, które podało ministerstwo wiemy, że różnice w cenach są spore:

  • Bezołowiowa 95 najtańsza 1,166€ za litr, najdroższa 1,243€
  • Bezołowiowa 98 najtańsza 1,223€ za litr, najdroższa 1,359€
  • Diesel najtańszy 1,165€ za litr, najdroższy 1,241€
  • Olej opałowy najtańszy 0,735 € za litr, 0,879€

Jak sami widzicie ceny na stacjach są bardzo różne, a różnice bardzo wyraźne. Możemy podpowiedzieć, że najtańszą bezołowiową 95 kupicie w Nikozji na stacji EKO na ulicy Demosthenis Severis Avenue (za 1,166€/l) a najdroższą w Limassol także na stacji EKO na ulicy Spyros Kyprianou Avenue (za 1,243€/l).

Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading