Ceny paliw dół – diesel najdroższy w Europie

W porównaniu do Europy w cenach importowych (bez podatków) Cypr ma najdroższe ceny oleju napędowego

Następuje spadek cen paliw w porównaniu do cen odnotowanych na początku listopada i po wejściu w życie obniżonej stawki podatku konsumpcyjnego, ale nie do poziomu, jakiego można by się spodziewać.

Dzięki wdrożeniu środka konsumenci korzystają z obniżki o 8,33 centa za litr benzyny bezołowiowej i oleju napędowego oraz obniżki o 6,33 centa za litr podatku konsumpcyjnego na olej opałowy. Obniżona stawka będzie obowiązywać dla paliw silnikowych do lutego 2024 r., natomiast dla paliw opałowych – od grudnia do marca 2024 r.

W rozmowie z StockWatch prezes Cypryjskiego Stowarzyszenia Konsumentów Mariosa Drousiotisa powiedział, że ceny powinny być o około 5 centów za litr niższe. Zauważył, że w porównaniu do Europy w cenach importowych. tj. bez podatków Cypr ma najwyższe ceny oleju napędowego i oleju opałowego.

Jeśli chodzi o najniższe i najwyższe ceny, według organu nadzorującego ceny detaliczne paliw Agencji Ochrony Konsumentów, najniższa cena benzyny bezołowiowej 95. oktanowej jest w Nikozji i wynosi 1,353 euro/litr w porównaniu z 1,399 euro/litr w tym samym mieście w dniu 3 listopada.
Najwyższą cenę benzyny bezołowiowej 95. oktanowej notuje się w Pafos i wynosi ona 1,499 euro/litr.

W przypadku benzyny bezołowiowej 98. oktanowej najniższą cenę można znaleźć w prowincji Nikozja, gdzie wynosi ona 1,389 euro/litr, natomiast także w stolicy zanotowano najwyższą cenę, która wynosi 1593 euro/litr.

W przypadku oleju napędowego najtańsze paliwo kupimy po 1,488 euro/litr w prowincji Larnaka natomiast najdrożej zapłacimy 1,639 euro/litr w Nikozji.

W nawiązaniu do cen paliw odnotowanych w Europie w dniu 27 listopada 2023 r., jak podaje tygodnik Biuletyn EUR, średnia cena benzyny bezołowiowej 95. oktanowej na Cyprze wyniosła 1416 euro/litr. W przypadku oleju napędowego cena osiągnęła 1573 euro za litr.

Najniższą cenę benzyny bezołowiowej 95. oktanowej odnotowano na Malcie i wyniosła 1,340 euro/litr, natomiast najdroższą w Danii – 1,885 euro/litr.

W przypadku oleju napędowego najniższą cenę odnotowano także na Malcie na poziomie 1,210 euro/litr, a w Szwecji najdroższą – 2,029 euro/litr.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!