Cena zakupu – 1,37€, cena sprzedaży – 4,56€

Olbrzymie zyski w handlu wieprzowiną – wszyscy zarabiają ponad 50%, a klient płaci

Zgodnie z badaniem na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa w zakresie dystrybucji wieprzowiny, wołowiny i baraniny, które obejmuje określony punkt czasowy, jeśli cena skupu wieprzowiny wynosi 1,63€ za kilogram (1,37€ cena żywca), cena konsumpcyjna osiąga 4,56€ za kilogram, czyli prawie trzykrotnie, przy marży zysku wynoszącej wszystkich pośredników osiągające 280%. Koszt tuszy lub zakupu dla handlarzy mięsem wraz z opłatami za wysyłkę i ubój wynosi 1,85 € za kilogram. 


Rzeźnicy kupują od handlarzy mięsem po średniej cenie 2,88€ za kilogram. Cena konsumencka w tym samym okresie sięga 4,56 euro. Zmiana ceny konsumenta w stosunku do ceny tuszy wynosi 146%.


Oznacza to, że marże rzeźników sięgają 56%, a rzeźników 58% w przypadku wieprzowiny, co jest znacznie wyższe niż w przypadku innych rodzajów mięsa, w wyniku czego cena konsumpcyjna tego mięsa jest znacznie wyższa niż cena tuszy. 

Średnia cena owiec i kóz wynosi 5,65€ za kilogram (3,26€ żywca), podczas gdy dla konsumenta sięga 8,74€ za kilogram. Koszt tuszy dla handlarzy mięsem wynosi 6,95€, podczas gdy średnia cena rzeźnika to 7,12€ za kilogram. 

W przypadku wołowiny średnia cena żywca wynosi 4€ za kilogram – konsument płaci 7,47€. Cena zakupu wynosi 3,45€ za kilogram, średnia cena rzeźnika to 5,01€ za kilogram

Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Rolniczych (M. Markou, G. Adamidis, A. Stylianou, M. Giannakopoulou, S. Ioannou), Wydział Rolnictwa (P. Mavrommatis i P. Zachariadis) oraz Służby Weterynaryjne (N. Kalili).

I wszyscy szczęśliwi boi zarabiają – no może poza klientem, który musi płacić.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading