Były gratulacje, czy będzie spotkanie?

Przywódca Turków cypryjskich Ersin Tatar zadzwonił w poniedziałek do prezydenta elekta Nikosa Christodoulidesa, aby pogratulować mu wyboru.

Jak podano w wydanym przez biuro kampanii Christodoulidesa, rozmowę zainicjował przywódca Turków cypryjskich.

Podczas rozmowy Christodoulides złożył kondolencje społeczności Turków cypryjskich i rodzinom ofiar śmiertelnego trzęsienia ziemi w Turcji. Jednocześnie podkreślił gotowość Cypru do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy.

Podczas rozmowy Christodoulides powiedział również Tatarowi, że obecna sytuacja związana z problemem cypryjskim nie jest korzystna dla żadnej z dwóch społeczności. Wyraził też gotowość wznowienia rozmów w sprawie uzgodnionych ram rozwiązania problemu cypryjskiego.

Zgodnie z oświadczeniem Christodoulides wyraził też gotowość do jak najszybszego spotkania się z Tatarem – o czym również powiadomi ONZ.

Jak napisano w oświadczeniu, Tatar nie skomentował propozycji spotkania.

Tymczasem biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze oświadczyło, że jest gotowe zorganizować spotkanie między Christodoulides i Tatarem.

ONZ jest zawsze gotowe do ułatwienia spotkania przywódców Cypru i Cypru Północnego –  ​​powiedział rzecznik ONZ Aleem Siddique

Siddique dodał, że Colin Stewart, specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ  na Cyprze, ma nadzieję na rozmowę z dwoma przywódcami w ciągu najbliższych kilku dni.

Christodoulides, były minister spraw zagranicznych, twierdzi, że wznowienie zawieszonych obecnie rozmów pokojowych jest jego priorytetem.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading