Butelki i puszki z kaucją?

Już wkrótce ruszy program kaucji na puszki i butelki

Departament Środowiska przygotował stosowne rozporządzenia, które określają szczegółowe zasady funkcjonowania systemu, obowiązki producentów i importerów, handlowców wprowadzających te produkty do obrotu oraz usług gastronomicznych oraz zasady odpłatności i zwrotu kaucji oraz tworzenie punktów zwrotu.

System kaucji będzie dotyczył butelek plastikowych, opakowań aluminiowych i butelek szklanych.

Zwrot do punktów sprzedaży jednorazowych opakowań objętych systemem będzie się odbywał w punktach sprzedaży. Zgodnie z rozporządzeniem kaucja za opakowania o pojemności do 3 litrów wyniesie 0,10€ a tych do 0,5 litra opłata wynosi 0,05€

Przykładowo więc ośmiopak napojów bezalkoholowych, który obecnie kosztuje 4,00€ będzie kosztował 4,80 euro a butelka wody 0,5l, która teraz kosztuje 0,50€ będzie kosztowała 0,55€.

W pierwszej fazie w systemie będą kaucjowane: piwa, napoje bezalkoholowe, napoje energetyczne, napoje gazowane, wody, toniki, cydr i herbata mrożona. 

W dużych supermarketach (powyżej 200 m2) zostaną zainstalowane specjalne maszyny do recyklingu gwarancyjnego, w których konsumenci będą zwracać puste opakowania. Proces ręczny zostanie zastosowany do mniejszych lokali. 
Na obszarach wiejskich wprowadzono specjalne przepisy dotyczące zasięgu sklepów w celu osiągnięcia 100% zasięgu ogólnocypryjskiego.

Konsumenci, którzy kupili kwalifikujące się produkty, uiszczają kaucję sklepom, od których zaopatrywały się w produkty, i otrzymują zwrot opłaty po zwróceniu zużytych opakowań do maszyn.

Nowe rozwiązanie ma zostać wprowadzone w przyszłym roku.

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading