fbpx

Budżetu nie ma, zasiłków też nie…

Niektórzy już nie mają z czego żyć, a politycy nie mogą się dogadać…

Budżet Cypru na 2021 roku powinien zostać zatwierdzony w grudniu zeszłego roku. Niestety, politycy nie mogą się dogadać i co chwilę przesuwają moment uchwalenia budżetu.

W grę wchodzi zwykła polityka.

Skąd nagle takie problemy? Otóż w tym roku roku planowane są wybory parlamentarne. Wszystkie cypryjskie partie polityczne starają się wywalczyć coś dla siebie i pokazać swoim wyborcom, że to na nie warto głosować. Niestety, nikt nie myśli o zwykłym, szarym Pambosie czy Kowalskim, który z powodu zagrywek politycznych nie ma co do garnka włożyć.

Powiecie, że przecież to są zasiłki za grudzień. Niby tak, ale nie zostały wypłacone w grudniu – więc budżet zamknięty. Jak mówią przepisy o rachunkowości, wypłaty styczniowe można realizować z nowego budżetu, chyba, że zostały zaplanowane jeszcze w grudniu. Niestety, w przypadku zasiłków specjalnych covid nie można ich było zaplanować – wnioski można było składać do 11.01.2021 roku. Trzeba je więc wypłacić z nowego budżetu, którego jeszcze nie ma.
Inaczej jest z zasiłkami zwykłymi dla bezrobotnych, zasiłkami chorobowymi czy innymi płatnościami budżetowymi. Jeżeli zostały wyliczone jeszcze w grudniu to nic nie stoi na przeszkodzie aby były wypłacone na podstawie prowizorium budżetowego, które aktualnie obowiązuje.

Kolejne posiedzenie cypryjskiego parlamentu zaplanowano na 21.01.2021 – być może właśnie wtedy politycy się dogadają.

Jeżeli tak będzie budżet musi zostać opublikowany (może uda się 22.01.2021) i od poniedziałku 25.01.2021 roku pieniądze będą rozsyłane na konta. W przypadku pracowników trafią najpierw do firm a dopiero potem na konta pracowników.

Przy dobrych wiatrach spodziewajcie się pieniędzy w najbliższy poniedziałek, przy złych trochę później, ale w przyszłym tygodniu.

Jeżeli jednak politykom nie uda się dogadać – cała procedura przesunie się o kolejny tydzień…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!