fbpx

Budynki przejdą MOT?

Parlament pracuje nad przepisami zobowiązującymi właścicieli budynków do okresowych badań technicznych

Przygotowanie projektu ustawy, która zobowiąże właścicieli do przeprowadzenia inspekcji ich nieruchomości, jest na końcowym etapie – tak twierdzili przedstawiciele rządu podczas ostatniego posiedzenia parlamentu

W przypadku trzęsienia ziemi możemy płakać nad ruinami – mówili posłowie z Komisji Spraw Wewnętrznych, którzy zaapelowali do rządu o przyspieszenie procedur i jak najszybsze skierowanie projektu ustawy do Sejmu.

Zwrócili też uwagę, że dużym problemem są również spadające balkony czy inne elementy infrastruktury i że na szczęście do tej pory nie ponieśliśmy żadnych ofiar.

Przedstawiciel MSW poinformował, że przygotowanie projektu ustawy jest na końcowym etapie.

Z kolei Komisja Spraw Wewnętrznych przyjęła projekt ustawy posła DIPA Marinos Musiouttas, który przewiduje:

  • Inspekcja budynków co pięć lub dziesięć lat. Priorytetowo należy traktować duże budynki użyteczności publicznej, takie jak szpitale
  • Zespół architektów i inżynierów budowlanych, członków ETEK, przeprowadzi inspekcję za opłatą. Koszty poniesie właściciel nieruchomości. 
    Szacuje się, że koszt każdej kontroli wyniesie kilkaset euro.

W wypowiedziach po sesji przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych Aristos Damianou powiedział:

Nie siejemy paniki, ale powinniśmy zachować czujność i podjąć natychmiastowe działania, aby nie doszło do zjawisk takich jak w Turcji i Syrii ze śmiercionośnymi trzęsieniami ziemi.

Poseł DISY Nikos Sykas stwierdził, że obywatele muszą być chronieni przed klęskami żywiołowymi poprzez ustawodawstwo. Wezwał właściwego ministra do niezwłocznego przedstawienia projektu ustawy.

Poseł Alexandra Attalidou stwierdziła, że ​​dużym problemem są opuszczone budynki, podobnie jak konieczność wyburzenia starych budynków. Zaznaczyła, że należy promować system wczesnego powiadamiania za pomocą telefonów komórkowych w sytuacjach awaryjnych.

Kolejny koszt dla właścicieli budynków, który z całą pewnością zostanie przerzucony na wynajmujących lokale…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!