fbpx
  • Limassol 25'C ☼
  • Nicosia 22'C ☼
  • Larnaca 23'C ☼
  • Ayia Napa 25'C ☼
  • Paphos 22'C 🌥
  • Limassol 25'C ☼
  • Nicosia 22'C ☼
  • Larnaca 23'C ☼
  • Ayia Napa 25'C ☼
  • Paphos 22'C 🌥

Brexit – czekają nas powroty na Cypr?

Jak informuje TVN24 rzecznik brytyjskiej premier oświadczył, że w poniedziałek poinformował biuro szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, iż Wielka Brytania chce oficjalnie rozpocząć procedurę z art. 50 Traktatu Lizbońskiego 29 marca 2017.

Wszyscy się tego spodziewaliśmy, w końcu mówią o tym wszystkie media światowe. Niektórzy mieli jeszcze nadzieję, że do Brexitu nie dojdzie.

Niby co nas to obchodzi? W końcu Cypr jest daleko od Wielkiej Brytanii. A jednak.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele osób wyjechało z Cypru do Wielkiej Brytanii właśnie. Stwierdzili, że tam zarobią więcej niż na Wyspie Afrodyty. To prawda. Tylko czy teraz będą chcieli wrócić? Procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na pewno potrwa jeszcze około 2 lat. Tylko co dalej? Media donoszą wprost o tym, że obcokrajowcy zostaną zmuszeni do opuszczenia królestwa. Co wtedy zrobią?

Możemy tylko przypuszczać, że tylko część z „wyrzuconych” wróci do swoich krajów, ale większość nadal będzie poszukiwać lepszych zarobków, czy w skrócie mówiąc, lepszego życia. Ci co wyjechali z Cypr zapewne będą chcieli tu wrócić. W końcu posługują się językiem angielskim, znają już system działający na Cyprze. To będzie najkrótsza i najłatwiejsza rzecz do zrobienia do zapewnienia sobie normalnego życia.

I nie mówimy tu tylko o Polakach. Przecież wyjechali także Węgrzy, Czesi czy Rumuni i Bułgarzy. Czy jesteśmy gotowi na to aby przyjąć ich z powrotem na Cyprze? Czy okaże się nagle, że znowu spadną zarobki bo będzie nadmiar dobrze wyszkolonych pracowników? Bo jakby nie było, oni wiedzą co i jak załatwić, z kim rozmawiać aby dostać dobrą pracę.

To tylko rozważania teoretyczne. Jednak bardzo prawdopodobne. W końcu będzie prościej znaleźć im pracę tutaj niż jechać do Norwegii czy Niemiec. Tutaj jednym z języków urzędowych jest język angielski, a w Niemczech czy Norwegii musieliby uczyć się języka na nowe. Zresztą tamtejszych pracodawców nie za bardzo obchodzi znajomość angielskiego – u nich rozmawia się w językach ojczystych.

Pożyjemy, zobaczymy.

Mamy nadzieję, że Brexit nie odbije się negatywnie na Cyprze…



Booking.com


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:



error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty