Brak porozumienia w sprawie nowej drogi

Prezydent Nikos Christodoulides powiedział, że „trwają procesy dotyczące Pyli”, odnosząc się do budowy drogi Pyla–Arsos..

W tym tygodniu kwestia zyskała na znaczeniu, gdy media Turków cypryjskich doniosły o rozpoczęciu budowy drogi, ale zarówno ONZ, jak i rzecznik rządu szybko temu zaprzeczyli, a najnowsze doniesienia z północy mówiły, że budowa drogi rozpocznie się w poniedziałek.

W tej chwili nie ma nic do ogłoszenia – procesy są w toku” – powiedział Christodoulides zapytany, czy osiągnięto porozumienie. „
Jak mówiłem wiele razy, interesuje nas zapewnienie statusu strefy buforowej, aby zapobiec przewadze komparatywnej tureckich sił okupacyjnych. Rozmowy trwają i nie przyniosły jeszcze rezultatu

Christodoulides był pytany, czy ONZ osiągnęła porozumienie, w związku z czym powtórzył, że dyskusje nadal trwają i nie podjęto żadnej decyzji. Nie dał jednoznacznej odpowiedzi, czy propozycje zostały odrzucone przez którąkolwiek ze stron.

W połowie sierpnia mężczyźni na północy zaatakowali grupę międzynarodowych żołnierzy sił pokojowych, którzy utrudniali załogom pracę na drodze wkraczającej w strefę buforową kontrolowaną przez ONZ.

Do ataku doszło, gdy siły pokojowe stanęły na drodze ekipom budującym drogę łączącą wioskę Arsos z wioską Pyla, w strefie buforowej.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading