fbpx

Bliski koniec handlu paszportami?

Aby zdobyć złoty paszport na Cyprze wystarczy od 1 mln – 2 mln euro. Złote wizy wydaje dwadzieścia państw Unii Europejskiej. Obawy, co do korupcji i prania pieniędzy przy ich przyznawaniu ma jednak Komisja Europejska. Bruksela chciałaby, żeby zasady wydawania “złotych paszportów” były bardziej przejrzyste.

Czy nam się to podoba, czy nie, będzie to kwestia na poziomie europejskim w przyszłości… – powiedział unijny komisarz Jyrki Katainen.

Wiele państw członkowskich jest bardzo zaniepokojonych, ponieważ rodzą się również negatywne przykłady, że złote paszporty zostały przekazane osobom, które w niektórych krajach miały “niejasne działania” . Co prawda komunikat został przekazany do wszystkich członków Unii, ale Cypr, uważany jako podatkowy raj, odpowiedział ostro że staje na przeciw wymaganym w tej sprawie kryteriom i do tej pory Cypr przyznał obywatelstwo tylko 0,3% obywateli, jeśli zbadamy ten proceder w całej Unii.

Prezydent Nicos Anastasiades podczas swojego spotkania z komisarzem wyjaśnił, że Republika Cypryjska dokonała niedawno przeglądu swojego obywatelstwa poprzez program inwestycyjny, aby dodatkowo zabezpieczyć Cypr.

Nie pozwolimy, aby Cypr był represjonowany na skalę międzynarodową, ponieważ prowadzi działalność inwestycyjną – powiedział Prezydent Cypru.

Skoro tak, to w czym problem? Unia się po prostu czepia i tyle…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!