Na Cyprze także działa Biuro Ochrony Konsumenta

Wielokrotnie składając reklamację i zanosząc d naprawy gwarancyjnej jakikolwiek sprzęt, słyszymy w sklepie „zadzwonimy”. I taka sytuacja ma miejsce praktycznie w każdym sklepie gdzie dokonywaliśmy zakupów. Niestety, zdarza się, że na ten telefon czekamy tygodniami, czasami miesiącami… Czas oczekiwania na naprawy wydłuża się znacznie głównie w okresach wakacyjnych, a jak sami dobrze wiecie dni wolnych na Cyprze jest sporo.

Do Cypryjczyków nie dotarło jeszcze to, że od kilkunastu lat są członkami Unii Europejskiej i obowiązuje ich unijne prawo. Oczywiście widzą zalety, przywileje nie zauważają jednak obowiązków.

W momencie wejścia Cypru do Unii Europejskiej zaczęła na Cyprze obowiązywać także unijna ochrona praw konsumentów. Wiąże się z nią cały szereg obowiązków dla punktów sprzedaży ale także praw konsumenckich.

Jednym z przywilejów konsumentów jest możliwość składania reklamacji na usługi, czy też bezpłatne naprawianie urządzeń w ramach gwarancji. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale firma (sklep) do której oddajemy reklamowany sprzęt ma 14 dni na uznanie naszej reklamacji lub jej odrzucenia. Jeżeli nie wyrobi się w tym terminie – reklamacja zostaje uznana. Należy nam się wtedy pełny zwrot pieniędzy za reklamowany towar a w przypadku naprawy gwarancyjnej naprawa lub wymiana przedmiotu nawet jeżeli uszkodzenie powstało z naszej winy.

Zapytacie zapewne gdzie domagać się swoich praw. Po pierwsze poinformujcie pracownika sklepu czy punktu napraw, że znacie swoje prawa – on prawdopodobnie wymyśli tysiące powodów dlaczego serwis nie został wykonany w terminie, skorzystajcie ze swoich praw – zażądajcie zwrotu pieniędzy lub wymiany na nowy, a jeśli to nie pomoże skontaktujcie się z European Consumer Centre Cyprus i złóżcie skargę. Niczego nie podpisujcie przed złożeniem skargi – żadnej odmowy, odbioru przedmiotu itp.!

www.ecccyprus.gov.cy

W większości wypadków biuro konsumenta załatwi sprawę bez Waszego udziału – zdarza się jednak, że zostaniecie poproszeni o wyjaśnienie sprawy telefonicznie. Skontaktuje się z Wami pracownik biura i będzie starał się rozwiązać sprawę polubownie. Nie wiadomo dlaczego, ale często jeden telefon do sprzedawcy z biura konsumenta wystarczy aby sprawa została rozwiązana… Zdarzają się jednak, że sprawa się komplikuje – biuro wystąpi w waszym imieniu o rozstrzygnięcie sporu do sądu.

Usługi Europejskiego Biura Ochrony Konsumentów są całkowicie bezpłatne.

Nie wahajcie się więc i korzystajcie ze swoich praw – nie dajcie się zmyć Καλά czy słynnym Daxi…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!