Biedny jak Cypryjczyk?

Kolejna publikacja danych Eurostat jest dosyć niepokojąca. Chodzi o procent osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, aż 11, 5% mieszkańców tego małego kraju.
Jakie wnioski mogą się nam nasunąć?

Najwyższą dynamikę wzrostu PKB Cypr posiadał w latach 2003-2008, od 1,9 do 5,1%. Problemy pojawiły się w 2009 roku, a w 2013 zostały wstrzymane operacje bankowe na skutek zadłużenia. Oczywiście miłosierna Unia Europejska pospieszyła z pomocą i pożyczką 10 mld€. Nie obyło się również bez ogołocenia kont prywatnych klientów banków cypryjskich. 
Dodam tutaj, że w 12 grudnia 2017 roku została przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego (BRR), dotycząca nowej kategorii zaspakajania roszczeń w postępowaniu upadłościowym.
Krótko mówiąc, Cypr był w 2013 roku zwykłym królikiem doświadczanym, teraz, dzięki ustawie BRR będzie można legalnie opróżnić konta klientów w przypadku bankructwa banku. „Banksterstwo” na bardzo niskim poziomie etyczno-moralnym.

Kryzys finansowy w 2013 roku przyczynił się w dużym stopniu do zubożenia Cypryjczyków, drugą przyczyną jest zróżnicowanie zamożności poszczególnych krajów UE. Paradoksem jest, że większość dotacji unijnych wraca z powrotem do bogatych krajów Unii. 
Na usunięciu granic zyskały głównie koncerny dużych krajów starej Unii, to one są największymi beneficjentami integracji europejskiej.
Bogate kraje unijne nadal się bogacą dzięki przewadze ekonomicznej swoich firm i osłabieniu konkurencyjności krajów « nowej unii” co z kolei powoduje spadek PKB tych nowych krajów.
Ważnym czynnikiem prowadzącym do zubożenia jest fakt, że oprócz standardowych podatków PIT, VAT, CIT te państwa płacą dodatkowo „podatek od biedy”, który jest zapłatą za usługi korporacyjne dla zagranicznych koncernów, wynosi on 5 do 30% kupowanych produktów, nawet jeżeli są one wyprodukowane w danym kraju. Rozwinięte kraje nadal się bogacą, ponieważ ich rynki są wzbogacane środkami pochodzącymi z krajów mniej rozwiniętych.
Dodam jeszcze, że germańska Unia Europejska myśli o wprowadzeniu nowego podatku przeznaczonego na koszty utrzymania ekonomicznych imigrantów z Afryki i Azji. 
Niedawno, taki projekt podał były niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble. Szczyt cynizmu, wiedząc ilu rodzimych Europejczyków znajduje się w stanie skrajnego ubóstwa.

Cypr, mały kraj, który świetnie prosperował kilkanaście lat temu, po przystąpieniu do Unii stracił w dużym stopniu swoją atrakcyjną pozycję ekonomiczną, zwłaszcza kiedy użyto wszelkich immoralnych środków, aby go zubożyć na długi okres, do 2017 roku PKB Cypru spadło o 20%.

I to jest przyczyną zubożenia Cypryjczyków!


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading