Bezpłatne zwiedzanie Nikozji

W każdą sobotę można bezpłatnie wraz z przewodnikiem zwiedzić stolicę Cypru

Tej wiosny odbędzie się seria bezpłatnych spacerów kulturalnych z przewodnikiem po centrum Nikozji, podczas których można poznać fascynującą historię, opowieści i historie kryjące się za kultowymi budynkami, dzielnicami i dziedzictwem miasta. Spacery odbywają się głównie w języku greckim, chociaż niektóre są dostępne w języku angielskim.

Spacery kulturalne są częścią europejskiego projektu HUB-IN, w którym jako partnerzy projektu uczestniczą Władze Nikozji i Cypryjskie Biuro ds. Energii. Odbywają się w każdą sobotę i obejmują 10 różnych spacerów dostępnych dla ograniczonej liczby uczestników. Potrwają do końca czerwca, dzieląc się spostrzeżeniami na temat tradycyjnych sklepów, przestrzeni kulturalnych i zabytków Nikozji. Niektóre są nawet przyjazne dzieciom i specjalnie dla osób mówiących po angielsku.

Wycieczka „Moja Nikozja” – od jej wielokulturowej przeszłości do międzykulturowej przyszłości , prowadzona przez Mariosa Antoniou, odkrywa historię wyspy i wpływy kulturowe, jakie wywarła na nią wszyscy ludzie, którzy tu mieszkali. Jego głównym celem jest umożliwienie nawiązania kontaktu ze społecznościami, które kiedyś żyły, ale także z tymi, które żyją dzisiaj w otoczonej murami Nikozji, aby ponownie rozważyć relacje między ludźmi i promować ideę międzykulturowości w sposobie życia.

Spacer Poznaj miasto – ponadczasowość edukacji zorganizowany przez Friends of Nicosia to spacer edukacyjny, którego celem jest odkrycie Nikozji przez pryzmat edukacji i nauki oraz różnych działających dziś ośrodków i szkół.

Odbędzie się także interaktywny spacer dla dzieci i dorosłych prowadzony przez Cypryjskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych. Wycieczka „ Woda , bogactwo, modlitwa: trzy wieki temu” koncentruje się na tematach wody i bogactwa, które łączyły lub dzieliły mieszkańców, podczas gdy obie religie współistniały w pokoju i szacunku.

In the Steps of the Coffeehouse skupia się na tradycyjnych kawiarniach na starym mieście i roli kawy w społeczeństwie cypryjskim. Zespół People of Cyprus poprowadzi uczestników w podróż pełną degustacji historii kawy, historii sklepów, słuchając opowieści właścicieli kawiarni i kelnerów o obserwowanym przez nich życiu.

Królowie i królowe Cypru ożywają w sercu średniowiecznej Nikozji to spacer dla całej rodziny z udziałem aktorów na żywo. W różnych zakątkach miasta ożyją słynne historyczne rodziny królewskie. Odbywa się także spacer Poznaj miasto – przemiany od średniowiecza do współczesności, który podkreśla średniowieczny charakter Nikozji, od jej przeszłości Lusignan, weneckiej i osmańskiej po panowanie brytyjskie.

Wycieczka „Odrodzenie Nikozji” obejmuje najstarszą dzielnicę Nikozji, w rejonie Chrysaliniotissa i Ayios Kassianos, pokazując, jak obszar ten zmieniał się na przestrzeni wieków, od czasu, gdy przepłynęła przez niego rzeka Pedieos, po wysiłki mające na celu ożywienie tego obszaru w ramach jednolitego planu regulacyjnego dla Nikozji.

Osoby zainteresowane prześledzeniem bogactwa kulturowego i środowiskowego otoczonego murami miasta mogą wziąć udział w spacerach Dziedzictwa i Społeczeństwa, prowadzonych przez Kostasa Mavrokordatosa i Marię Mavrou. Wreszcie spacer po scenie i ekranie będzie przebiegał trasą wewnątrz i na zewnątrz murów, która jest związana z osobowościami, przestrzeniami lub miejscami powstania i ewolucji cypryjskiego teatru oraz rozprzestrzeniania się kina w mieście.

Dokładne daty i godziny poszczególnych spacerów oraz ich dostępność można znaleźć w Internecie oraz na stronie gminy Nikozja na Facebooku.

Zapisy możliwe są na stronie https://shorturl.at/aEJL0 lub poprzez formularz za pośrednictwem Facebooka gminy Nikozja.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading