Bezpłatne autobusy na Cyprze?

Partia Zielonych zaproponowała uruchomienie bezpłatnej komunikacji autobusowej – ma to pomóc w walce z cenami paliw.

Zieloni stwierdzili, że zamiast obniżać podatek VAT oraz akcyzę od paliw lepiej przeznaczyć te środki na zniesienie opłat za komunikację publiczną. Zaproponowali, aby uruchomić specjalny program, koszt półrocznego biletu na wszystkie linie wyniesie na przykład 10€.

Niedawne badanie wykazało, że wykorzystanie samochodów na Cyprze jest trzecim co do wielkości w Europie, z 645 samochodami na 1000 osób.

Plan pomocy społeczeństwu poprzez obniżenie podatku od benzyny może przynieść chwilową ulgę gospodarczą, jednak wysokie wykorzystanie samochodów pozostanie bez zmian i nie będzie pozytywnego rozwiązania dla dwóch głównych problemów, z jakimi boryka się nasze społeczeństwo. Pierwszym z nich jest olbrzymi ruch pojazdów w miastach a drugi to zbyt wysoki poziom emisji CO2.

Zieloni twierdzą, że podróż autobusem przyniosłaby ludziom natychmiastowe korzyści ekonomiczne, ponieważ będzie znacznie tańsza niż korzystanie z samochodu. 

Miesięczny koszt użytkowania samochodu wynosi około 400€ miesięcznie – koszt transportu autobusowego stanowiłby niewielki ułamek tego. Warunki drogowe również uległyby znacznej poprawie, ponieważ jeden autobus może zastąpić na drodze 25 samochodów. Mniej zatłoczone drogi skróciłyby czas podróży, a także godziny stracone na dojazdy.

Zdaniem Zielonych byłaby to świetna okazja, aby ludzie przyjęli ideę korzystania z transportu publicznego, który od dziesięcioleci jest ignorowany na Cyprze.

Czy gdyby komunikacja była bezpłatna korzystałbyś z niej?

Loading ... Loading ...


Tylko czy Cypr jest gotowy na nagły napływ pasażerów?

Czy jeżeli nawet te bezpłatne autobusy będą się spóźniać i jeździć jak chcą to ktoś do nich wsiądzie?

No i czy komunikacja jest w stanie dojechać w każdy zakątek wyspy?

Przed mieszkańcami Cypru jeszcze długa droga…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading