Będzie taniej!

Rząd zdecydował o wprowadzeniu ulg podatkowych – spadną ceny mięsa, warzyw, prądu oraz paliw

Kilka minut temu zakończyła się sesja Rady Ministrów, podczas której, jak wynika z informacji, zatwierdzono łącznie 17 działań mających na celu złagodzenie skutków inflacji, ale także pomoc w zdobyciu tanich mieszkań, poprzez ich zakup lub wynajem, a także dotacje na montaż systemów fotowoltaicznych do własnej produkcji po niższych kosztach.

Wśród decyzji znajduje się m.in. zniesienie podatku VAT na mięso, przetwory mleczne i warzywa. Zdecydowano także o rozszerzeniu zasiłku dla studentów posiadających rodziny wielodzietne.

Prawdopodobnie prezydent Cypru wygłosi orędzie, a właściwi ministrowie zorganizują konferencje prasowe w celu uzyskania dalszych wyjaśnień.

Jednym ze środków będzie przywrócenie dopłat na energię elektryczną, który obejmie 429 000 gospodarstw domowych i 106 000 przedsiębiorstw.

Rząd podjął decyzję o obniżeniu podatku od paliwa o 8,33 centa za litr od listopada do lutego, zapowiedział także obniżkę podatku na olej opałowy o 6,39 centa za litr od grudnia do marca.

Zatwierdzono plan „Fotowoltaika dla wszystkich”, który zapewni beneficjentom możliwość zainstalowania systemu fotowoltaicznego bez wpłaty kapitału własnego. Beneficjenci otrzymają dotację w wysokości 1000 euro, a pozostała kwota będzie spłacana w dwumiesięcznych ratach po 150 euro w rachunku za prąd, gdy rozpocznie się produkcja energii elektrycznej z systemu fotowoltaicznego dla nieruchomości. 

Od 1. grudnia 2023 roku do 31. maja 2024 roku wprowadzona zostanie zerowa stawka VAT na mięso oraz warzywa.

Rząd zapowiedział także interwencję w sprawach mieszkaniowych aby uporać się z problemem mieszkaniowym. Polityka mieszkaniowa obejmuje następujące działania:

  1. Dodatek mieszkaniowy dla młodych małżeństw i młodych ludzi
  2. Plan „Remont – Wynajmij” ,
  3. Wzmocnienie istniejących zachęt w zakresie planowania przestrzennego
  4. Nowy plan „Buduj i wynajmuj”
  5. Budowa lokali mieszkalnych pod budownictwo socjalne
  6. Przydział działek na wsi dla rodzin o niskich dochodach.

Rząd zdecydował także o podwyższeniu o 5% zasiłku na dziecko a także jednorazową wypłatę zasiłku dla niepełnosprawnych otrzymującym dodatek transportowy w wysokości 120€.

Według Philenews pakiet ma kosztować rząd 200 milionów euro.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading