Będzie gazociąg IGI-Poseidon

Jak poinformował BiznesAlert.pl, Izrael, Grecja oraz Cypr podjęły decyzję o budowie gazociągu z morskich złóż z Izraela i Cypru do Europy – komunikuje portal Platts powołując się na wyniki rozmów międzyrządowych pomiędzy wspomnianymi państwami.

Ich zdaniem wkrótce dojdzie do rozmów z unijnym komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Ariasem Canete podczas którego kraje będą mogły przedstawić propozycję ok. 1400 km rurociągu, który będzie biegł od należących do Izraela morskich złóż, przez terytorium Cypru do Grecji. Przypomnijmy, że Unia Europejska poszukuje możliwości zmniejszenia swojej zależności od dostaw rosyjskiego gazu. Jednym z kierunków może być Morze Śródziemne.

– Wspólny gazociąg jest jedną ze strategicznych możliwości eksportu gazu do Europy z wschodniej części Morza Śródziemnego oraz uczynienia odkrytych złóż z Izraelu i na Cyprze bardziej atrakcyjnymi – powiedział po rozmowach izraelski minister energetyki oraz wody Yuval Steinitz.

Grecja była reprezentowana przez ministra gospodarki, przemysłu i turystyki Giorgosa Stathakisa a Cypr przez ministra energetyki, handlu, przemysłu i turystyki Georgiosa Lakkotrypisa.

Jak wynika ze studium wykonalności projektu IGI-Poseidon ma on kosztować 5,7 mld dolarów. Tel Awiw ma nadzieję, że eksport gazu ze złoża Lewiatan nastąpi pod koniec 2019 roku. Udziałowcy złoża rozważają również eksport do Turcji poprzez rurociągi oraz poprzez terminale LNG w Egipcie – czytamy w BiznesAlert.pl.

 

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading