fbpx

Będą zmiany na cypryjskich drogach?

Cypryjskie władze sprawdzają czy będzie się opłacać zmiana ruchu z lewostronnego na prawostronny.

Jedna z niemieckich firm dostała nietypowe zlecenie od cypryjskich władz. Ma sprawdzić czy możliwa jest zmiana w kodeksie ruchu drogowego w ten sposób aby zmienić ruch lewostronny na prawostronny. Pytający chcą wiedzieć ile zmiany będą kosztować i czy w perspektywie lat będą się opłacać. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.


Argumentów za zmianą jest sporo, tych przeciw także.


Trudno jest sobie wyobrazić taką zmianę – nie jest ona jednak niemożliwa. Prawdopodobnie trzeba by było przebudować kilka skrzyżowań, zmienić ustawienia znaków, sygnalizacji świetlnych…

Najważniejsze jest jednak to czy będzie się to opłacać i czy da się “przestawić” cypryjskich kierowców z jazdy po lewej stronie na prawą.

Argumentami za jest większa dostępność pojazdów na rynku. Samochody przystosowane do ruchu prawostronnego są tańsze i jest ich dostępnych więcej modeli. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii samochody tam produkowane znacznie podrożały i nie opłaca się już ich importować. Oprócz Zjednoczonego Królestwa Cypr importuje także samochody przede wszystkim z Japonii co także już się nie opłaca ze względu na bardzo wysokie koszty transportu morskiego.

W przypadku samochodów z kierownicą po prawej można je importować praktycznie z całego świata.

Już niebawem powinno ruszyć połączenie promowe z Grecją – każdy chętny będzie mógł po prostu przyjechać z Niemiec, Polski czy Grecji i zarejestrować samochód na Cyprze.

Do jazdy po prawej przyzwyczajeni są także turyści – ma to być także ukłon w ich stronę.

W praktyce trudno sobie to jednak wyobrazić. Zmiana musiałaby nastąpić praktycznie z dnia na dzień – jednego dnia jeździmy po lewej a następnego po prawej?


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!