fbpx

Będą wysyłać mandaty do kraju zamieszkania?

Ministerstwo transportu wprowadzi przepisy regulujące kwestię wykroczeń drogowych dokonywanych przez kierowców wypożyczających samochody

Przygotowany przez Departament Transportu Drogowego projekt ustawy ma na celu rozwiązanie problemu, w którym wielu kierowców unika mandatów za wykroczenia drogowe – kierowców nie można znaleźć.


Nieopłacone przez kierowców wypożyczonych samochodów mandaty stanowią kilkadziesiąt procent ogólnej liczby kar.


Marinos Moushiouttas, przewodniczący Komisji Transportu Izby Reprezentantów, powiedział, że RTD projektuje platformę internetową, której wypożyczalnie samochodów będą używać do identyfikowania krnąbrnych kierowców, aby ci ostatni płacili grzywnę jak wszyscy inni.

Trudno powiedzieć jak taka platforma będzie funkcjonować – a sprawa nie jest prosta.

Oczywiście można wprowadzać do niej dane wszystkich kierowców wypożyczających samochody – należy się jednak wtedy liczyć z tym, że wypożyczalnie będą miały dużo więcej pracy.

W chwili obecnej, wiele małych wypożyczalni pracuje “na kolanie” podstawiając po prostu samochód do wypożyczenia i podpisując odpowiednią umowę. Po wprowadzeniu obowiązku rejestrowania wszystkich kierowców znacznie przedłużony zostanie czas potrzebny na kolejnego klienta.

Problemem jest także proces identyfikacji zdjęć z fotoradarów – ich przeglądanie zajmuje bardzo wiele czasu. Może się więc okazać, że kierowca dostanie wezwanie do zapłaty po tym jak już zapomni, że kiedykolwiek był na Cyprze – należy przypuszczać, że cypryjska policja będzie wtedy korzystać z europejskiego systemu identyfikacji kierowców i podobnie jak inne kraje mandaty będą przekazywane do opłacenia do kraju zamieszkania kierowcy.

Problem jest – niech myślą nad nim cypryjskie umysły…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!