Będą tańsze zakupy online?

Ogólnounijne zmiany przepisów VAT dotyczących zakupów przez internet nie zaszkodzą cypryjskim konsumentom – stwierdziła w poniedziałek komisja finansów Izby na spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa finansów.

Nowe przepisy nakazują, aby konsumenci płacili podatek VAT odpowiadający ich krajowi przy dokonywaniu zakupów online.

Komisja omawiała projekty ustaw, które przesłała do parlamentu we wrześniu w celu dostosowania odpowiednich przepisów – Komisja Europejska wyznaczyła termin wejścia zmian w życie 1 lipca 2021 r.


Według Komisji Europejskiej zmiany zostały wprowadzone „w celu zapewnienia bardziej równych warunków działania dla wszystkich przedsiębiorstw, uproszczenia transgranicznego handlu elektronicznego i wprowadzenia większej przejrzystości dla kupujących w UE, jeśli chodzi o ceny i wybór konsumenta”.


Przykładowo, gdy konsument cypryjski kupuje parę butów z Grecji, grecki dostawca musi od 1 lipca nałożyć podatek VAT na ten towar zgodnie ze stawką cypryjską (19%), jeśli zakup został dokonany przed 1 lipca, wówczas nałożony zostałby 24% VAT, który obowiązuje w Grecji. W przypadku zakupów z krajów trzecich zniesiono zwolnienie podatkowe dla zakupów do 150 euro. W przypadku większych zakupów nadal będą obowiązywać cła importowe.

Departament podatkowy stwierdził, że powyższe zmiany nie będą miały negatywnego wpływu na konsumentów cypryjskich, ponieważ będą oni po prostu płacić cypryjski podatek VAT za zakupy online.

Jeżeli więc kupujemy rzeczy z Polski będą one tańsze – w Polsce obowiązuje 23% VAT, na Cyprze 19%.

Szkoda tylko, że przesyłki są takie drogie…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading