Będą dyskutować o cenach prądu

W piątek spotkają się najtęższe cypryjskie umysły i będą dyskutować o zbyt wysokich cenach prądu

W sesji burzy mózgów zwołanej przez prezydenta Nicosa Anastasiadesa wezmą udział ministrowie finansów i energii, a także Cypryjski Urząd Regulacji Energetyki (Cera) i Cypryjski Urząd Energetyki (EAC).

Na piątkowym spotkaniu Anastasiades będzie oczekiwał wysłuchania propozycji ze wszystkich stron, w jaki sposób można obniżyć rachunki za prąd.

Najłatwiej byłoby obniżyć podatki związane z energią elektryczną – na przykład obniżenie podatku VAT od kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, co proponuje partia Diko w ustawie, która jest obecnie rozpatrywana w parlamencie. Inna propozycja dotyczy czasowego zniesienia podatku VAT od rzeczywistego zużycia energii elektrycznej.

Piątkowe spotkanie może dodatkowo omówić, jak lepiej wykorzystać licytację uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, aby większość wpływów została przeznaczona na odciążenie klientów EAC – zgodnie z obecną polityką i prawem co najmniej 50% tych dochodów jest przeznaczanych na finansowanie działalności państwa niezwiązanej z energetyką.

Pozostaje nam jedynie czekać na wyniki spotkania…

I mieć nadzieję, że w końcu ceny prądu spadną.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading