Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT

Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku VAT na niektóre towary. Infolinia pod numerem 1429 będzie przyjmowała skargi konsumentów w sprawie obniżek podatku VAT.

Przypomnijmy, że produkty objęte nową, zerową stawką podatku to mleko, chleb, jajka, pieluchy dla dzieci i dorosłych, żywność dla niemowląt i produkty higieniczne dla kobiet.

Urząd Ochrony Konsumentów zadeklarował, że będzie przeprowadzał systematyczne kontrole we wszystkich sklepach na terytorium Republiki Cypryjskiej.

Jeżeli więc, pomimo obniżenia podatku VAT na dany artykuł jego cena nie zmieniła się, należy powiadomić odpowiednie służby.

Przypomnijmy jednak, że właściciele niektórych placówek już w dniu wejścia w życie nowych przepisów informowali, że obniżka podatku nie oznacza automatycznej obniżki cen.

W przypadku większości produktów, zmiana podatkowa z 5% do 0% podatku praktycznie nie wpłynie na cenę jednostkową sprzedaży (w praktyce jest to obniżka od każdego 1€ ceny o około 0,05€) jednak ceny niektórych produktów powinny wyraźnie spaść (zmiana wysokości podatku z 19% to oszczędność około 0,20€ z każdego 1€ dotychczasowej ceny).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading