fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 30'C ☁
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C 🌥
  • Paphos 25'C 🌥
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 30'C ☁
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C 🌥
  • Paphos 25'C 🌥

Bank Centralny Cypru łagodzi zasady kredytowania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Bank Centralny Cypru postanowił złagodzić zasady udzielania pożyczek, uwalniając dodatkowy kapitał w wysokości 100 milionów euro i tym samym zwiększając całkowity bufor kapitałowy do 1,4 miliarda euro, aby zachęcić banki do dalszego udzielania pożyczek i wykazać bardziej elastyczne podejście do biznesu i gospodarstw domowych dotkniętych epidemią koronawirusa. Bank wezwał także banki komercyjne do większej elastyczności w kontaktach z pożyczkobiorcami dotkniętymi epidemią, oferując restrukturyzacje obejmujące zawieszenie rat kapitału, odsetek lub obu, na okres dziewięciu miesięcy.

Bank Centralny powiedział również, że rozważa dalsze środki, które zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Decyzja została podjęta kilka dni po ogłoszeniu przez Jednolity Mechanizm Nadzorczy, że łagodzi wymogi kapitałowe banków, uwalniając kapitał w wysokości 1,3 mld EUR dla systemowych instytucji bankowych na Cyprze.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu zarządu Banku Centralnego, poinformowano że zwolnione zostaną rezerwy kapitałowe dla banków bezpośrednio pod swoim nadzorem w wysokości 100 milionów euro.

Całkowity kapitał uwolniony do 1,4 miliarda euro ma na celu przekazanie korzyści z banków do gospodarki poprzez korzystne restrukturyzacje zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych – powiedział CBC.

CBC postanowił również złagodzić kryteria zaciągania pożyczek, aby pomóc poszkodowanym przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym uzyskać niezbędny kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań. Do 30 czerwca przyjmowane będą wnioski.

Te nowe linie kredytowe obejmują kredyty w rachunku bieżącym, kredyty krótkoterminowe z terminem spłaty bez miesięcznych rat.

CBC wezwała również banki do zapewnienia niższych stóp procentowych zarówno dla nowych pożyczek, jak i dla restrukturyzowanych instrumentów oraz do nieobejmowania opłat za zatwierdzenia restrukturyzacji przez okres dziewięciu miesięcy.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!