fbpx

Bank Centralny Cypru łagodzi zasady kredytowania

Bank Centralny Cypru postanowił złagodzić zasady udzielania pożyczek, uwalniając dodatkowy kapitał w wysokości 100 milionów euro i tym samym zwiększając całkowity bufor kapitałowy do 1,4 miliarda euro, aby zachęcić banki do dalszego udzielania pożyczek i wykazać bardziej elastyczne podejście do biznesu i gospodarstw domowych dotkniętych epidemią koronawirusa. Bank wezwał także banki komercyjne do większej elastyczności w kontaktach z pożyczkobiorcami dotkniętymi epidemią, oferując restrukturyzacje obejmujące zawieszenie rat kapitału, odsetek lub obu, na okres dziewięciu miesięcy.

Bank Centralny powiedział również, że rozważa dalsze środki, które zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Decyzja została podjęta kilka dni po ogłoszeniu przez Jednolity Mechanizm Nadzorczy, że łagodzi wymogi kapitałowe banków, uwalniając kapitał w wysokości 1,3 mld EUR dla systemowych instytucji bankowych na Cyprze.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu zarządu Banku Centralnego, poinformowano że zwolnione zostaną rezerwy kapitałowe dla banków bezpośrednio pod swoim nadzorem w wysokości 100 milionów euro.

Całkowity kapitał uwolniony do 1,4 miliarda euro ma na celu przekazanie korzyści z banków do gospodarki poprzez korzystne restrukturyzacje zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych – powiedział CBC.

CBC postanowił również złagodzić kryteria zaciągania pożyczek, aby pomóc poszkodowanym przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym uzyskać niezbędny kredyt na pokrycie bieżących zobowiązań. Do 30 czerwca przyjmowane będą wnioski.

Te nowe linie kredytowe obejmują kredyty w rachunku bieżącym, kredyty krótkoterminowe z terminem spłaty bez miesięcznych rat.

CBC wezwała również banki do zapewnienia niższych stóp procentowych zarówno dla nowych pożyczek, jak i dla restrukturyzowanych instrumentów oraz do nieobejmowania opłat za zatwierdzenia restrukturyzacji przez okres dziewięciu miesięcy.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!