Bałtycki bursztyn znaleziony w Hala Sultan Tekke!

Bursztyn znad Morza Bałtyckiego znaleziony w starożytnym grobowcu na Cyprze

jak informuje Well.pl archeolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu podczas wykopalisk na Cyprze odkryli grobowce z epoki brązu. Wśród ludzkich szczątków i złota znaleziono drogocenne przedmioty z odległych terenów, w tym bursztyn znad Morza Bałtyckiego.

Wykopaliska są prowadzone od 2010 roku przez grupy szwedzkich archeologów z Uniwersytetu w Göteborgu. Przełomowy dla badań był 2018 rok, kiedy to archeolodzy odkryli dwie na terenie starożytnego miasta Hala Sultan Tekke podziemne krypty z epoki brązu. Wówczas znaleziono grobowce wypełnione 155 ludzkimi szczątkami i przedmiotami sprzed 3,5 tys. lat! Wśród nich znalazł się także bursztyn znad Morza Bałtyckiego.

Już w 2013 roku badacze uznali, że miasto Hala Sultan Tekke w epoce brązu było centralnym ośrodkiem wschodniej części Morza Śródziemnego. Wówczas odkryto tam warsztat miedzi i ślady produkcji luksusowych tkanin. Dowiedziono także, że Cypr utrzymywał kontakty handlowe z odległymi terenami centralnej Europy. Z kolei ujawnione w grobowcach drogocenne przedmioty pozwoliły przyjąć, że Hala Sultan Tekke cieszyło się popularnością wśród wyższych sfer.

Oprócz wspomnianego już bursztynu, archeolodzy odkryli też ogromną ilość złotej biżuterii z Egiptu, szlachetny karneol z Indii, misterny kamień naturalny lapis-lazuli z Afganistanu.

Bursztyn był ceniony ze względu na swoje lecznicze właściwości i intrygujący wygląd. Był synonimem luksusu i wyższych sfer. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!