Badanie co pięć lat…

Zgodnie z decyzją GESY pełne badanie krwi będzie można wykonać bezpłatnie co 5 lat.

Decyzja o zmniejszeniu częstotliwości wykonywania badań krwi na Narodowym Funduszu Zdrowia (Gesy) wywołała zamieszanie wśród lekarzy POZ i negatywne komentarze pacjentów. Organizacja ubezpieczeń zdrowotnych ​​poinformowała lekarzy rodzinnych, że od kwietnia zacznie obowiązywać nowa polityka.

Zgodnie z nowymi zasadami rutynowa pełna morfologia krwi będzie dozwolona tylko raz na pięć lat dla osób w wieku od 18 do 44 lat, co dwa lata dla osób w przedziale od 45 do 64 lat oraz raz w roku dla osób powyżej 65. roku życia. Dotychczas morfologię często zalecano przez lekarzy rodzinnych zgodnie z zasadą, że zapobieganie jest najlepszym lekarstwem.

Wyjaśniając decyzję, starszy oficer HIO Gnosia Achniotou powiedziała Omega TV, że dotyczy ona dorosłych bezobjawowych, którzy nie przyjmują leków i nie zdiagnozowano u nich żadnej choroby. Jej zdaniem lekarze mogą zalecić częstsze badania krwi, jeśli uznają to za konieczne.

Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieje powód do przeprowadzenia testu, przepisze go – powiedziała Achniotou.

Zauważyła, że ​​zdecydowano o tym po ocenie odpowiedniej bibliografii i badań naukowych, organizacja konsultowała się również z lekarzami w sprawie tej zmiany.

Rozmawialiśmy z lekarzami rodzinnymi… Niektórzy z nich gratulowali nam odważnej decyzji – powiedziała Achniotou.

W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania lekarzy specjalistów z kierownictwem GESY w tej sprawie. Istnieje cień szansy, że decyzja zostanie zmieniona.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!