fbpx
  • Limassol 28'C 🌥
  • Nicosia 31'C 🌥
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 29'C ☼
  • Paphos 29'C 🌥
  • Limassol 28'C 🌥
  • Nicosia 31'C 🌥
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 29'C ☼
  • Paphos 29'C 🌥

Ayia Napa Cypr – co warto zobaczyć…

 

Jeszcze do niedawna Ayia Napa funkcjonowała jako zaciszna wioska rybacka znajdująca się około 40 km na wschód od Larnaki, posiadająca również dostęp do niewielkiego portu. Sytuacja jednak uległa zmianie, kiedy Famagusta została przejęta przez Turków. Wtedy to Ayia Napa stała się głównym kąpieliskiem na wyspie. Obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych i prężnie rozwijających się kurortów. Ayia Napa uważana jest za stolicę rozrywki, pełną barów, kafejek, dyskotek, pubów, hoteli oraz lokalnych sklepików.

Cape Greco Sea Caves (by Tanglimara)

Kurort słynie z organizowanego cyklicznie fantastycznego karnawału oraz barwnego, imprezowego życia nocnego. Obok nowoczesnej, biegnącej wzdłuż morskiego brzegu strefy turystycznej, natrafimy również na starszą dzielnicę, która przywołuje czasy panowania imperium bizantyjskiego. Pod nazwą Aiya Napa kryje się „Święty Las”.

Kościół w Aya Napie, który został wzniesiony w XVIII w. przez Wenecjan nosi w sobie ślady chwalebnej przeszłości miasta a dziś funkcjonuje jako miejsce spotkań ekumenicznych.

Latem, na udekorowanym kawiarenkami placu od północnej strony klasztoru możemy uczestniczyć w występach folklorystycznych oraz koncertach. Właśnie lato jest najlepszą porą na przyjazd, ponieważ Ayia Napa uważana jest za jedno z najgorętszych miejsc rozrywkowych Europy. Sławę zawdzięcza także kryształowo czystej wodzie i przepięknym plażom, w tym jednej z najbardziej urokliwych na świecie – Nissi Beach.
Długość plaży to 2 km a zainteresowani mogą skorzystać z przybrzeżnej wypożyczalni sprzętu wodnego, a także zajrzeć do klimatycznych kawiarni lub pubów. Na wszystkich plażach w mieście ujrzymy niebieską flagę UE. Dużą popularnością cieszą się sporty wodne, takie jak nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing czy narty wodne.
Za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych uważa się Aquapark Water World.
To miejsce nie tylko przyciąga dzieci, ale także dorośli uważają ów park wodny za świetną formę spędzania czasu. Możemy tutaj zrelaksować się w basenach lub poczuć dreszczyk emocji na różnorodnych zjeżdżalniach.

Uważa się, że odkrywcą Ayia Napy był pewien myśliwy, który natrafił na to miejsce podczas polowania. Pierwszymi tubylcami byli przybysze z Grecji, którzy znaleźli tutaj swoje schronienie przed epidemią dżumy, która rozprzestrzeniła się w Salonikach.

Klasztor Ayia Napa (by Monika Sen)

W Ayia Napa mieści się niesamowity, wydrążony w skale klasztor o nazwie Ayia Napa, który stanowił inspirację, jeśli chodzi o nazwę miasta.
Ten niesamowity, średniowieczny klasztor, poświęcony “Pani lasów”, który ulokowany jest po środku miasteczka Agia Napa, otoczony jest wysokim murem. Świątynia ta wybudowana została w formie średniowiecznego zamku około roku 1500 n.e. i uznawany jest za najciekawszy i najbardziej charakterystyczny obiekt miasteczka oraz okolic. Klasztor został częściowo zbudowany pod ziemią i wykuty w skale. Jak mówią niektóre źródła – starożytna sykamora, która rośnie naprzeciwko południowej bramy klasztoru liczy ponad 600 lat.

 Po 1878 roku, kiedy Cypr był pod brytyjskim panowaniem, nie było mnichów w klasztorze. W tym czasie budynek klasztoru stał się kościołem parafialnym na wsi. W 1950 roku przeprowadzane były remonty w celu zachowania zabytkowych budynków.
Kościół Saint Epiphanios (by Tanglimara)

Za czasów arcybiskupa Makariosa III, klasztor został rekomendowany jako najodpowiedniejsze miejsce dla Ekumenicznego Centrum Konferencji. W okresie od 1978 do 2006 roku w klasztorze odbywały się konferencje kościołów chrześcijańskich z Bliskiego Wschodu. Dzięki przywróceniu Constantia Metropolis – Famagusta (2007), klasztor był pod kierownictwem metropolii. Reverent Metropolita Constantia, pan Vassilios, był pierwszym, który zainicjował utworzenie Akademii Kultury „Św. Epifaniosa” i samego klasztoru, jako jego centrum. Tematem badań Akademii są badania teologiczne i historyczne, a także organizacja spotkań oraz konwencji. Muzeum kościelne będzie również działać w budynkach klasztoru.

Wzrastająca liczba ludności wsi sprawiła, że w 1990 roku wybudowano nowy kościoł, który znajduje się w południowo-zachodniej części klasztoru i jest również poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Oba kościoły świętują w dniu 8 września, w dniu święta narodzin Maryi Panny.

Kościół Agios Epiphanios

Kościół Saint Epiphanios (by Tanglimara)

Saint Epiphanios jest to świątynia pod wezwaniem bizantyjskiego biskupa z Salaminy. Z tego miejsca możemy podziwiać wspaniałą panoramę Paliochori – bizantyjską osadę, która została zniszczona podczas najazdu Arabów w latach 632 – 964 n.e.

Spragnieni wrażeń na pewno zainteresują się „potworem morskim” zamieszkującym tutejsze wody. Jego wygląd można określić jako krzyżówkę morświna oraz smoka. Do tej pory zarejestrowano kilkanaście zgłoszeń obserwacji tej kryptydy.

 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty