Awaryjne lądowanie samolotu z Katowic do Larnaki

Wczoraj rano awaryjnie lądował w Antalya samolot z Katowic do Larnaki – na Cypr doleciał przez Grecję

Wczoraj doszło do awaryjnego lądowania w Antalya (Turcja) samolotu lecącego z Katowic do Larnaki. Samolot nie poleciał po lądowaniu bezpośrednio na Cypr – miał kolejne lądowanie w Grecji.

Samolot wystartował z Katowic o godzinie 6:15. Jak udało nam się ustalić nieoficjalnie, z powodu kłopotów zdrowotnych jednego z pasażerów kapitan podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na tureckim lotnisku w Antalya.

Jak wynika z serwisu FlightRadar24 w dalszą drogę samolot ruszył z tureckiego lotniska i skierował się na greckie lotnisko Rodos skąd poleciał dopiero do Larnaki gdzie wylądował o godzinie 15:26.

Dokładną trasę samolotu można zobaczyć na mapach:


O godzinie 16:32 samolot wystartował w drogę powrotną do Katowic gdzie zameldował się o godzinie 18:33.

Jak twierdzą pasażerowie, którzy mieli pecha tym samolotem lecieć, załoga WizzAir nie spisała się. Wszyscy zdawali sobie sprawę z faktu i w pełni to akceptują, że życie i zdrowie jest najważniejsze, problemem było jednak to, że nikt nie zadbał o pasażerów, którzy byli w samolocie.
Jak relacjonują dopiero po 7 godzinach przymusowego pobytu w samolocie zdecydowano się rozdać napoje oraz przekąski.

Pojawia się pytanie dlaczego samolot z Antalya nie przyleciał prosto na Cypr. Przewoźnicy często tłumaczą taki okrężny lot koniecznością dotankowania samolotu, co może także być prawdą…

Nie ma praktycznej możliwości wykonania lotu między cypryjskimi a tureckimi lotniskami co jest bezpośrednio związane z okupacją północy Cypru przez Turcję. Bezpośrednie loty z Cypru do Turcji odbywają się tylko i wyłącznie z lotniska Ercan (Tymbou) położonego na obszarach okupowanych.

W praktyce wygląda to tak, że żaden samolot, który wystartował z lotniska położonego na terytorium kontrolowanym przez Republikę Cypryjską nie może wylądować w Turcji, podobnie jest w przypadku lotów w drugą stronę.

Podobnie, w myśl międzynarodowych przepisów traktowane jest lotnisko Ercan – samoloty mogą tam wylądować lecąc z innych krajów ale tylko wtedy gdy mają międzylądowanie na lotnisku tureckim.

Sprawdźcie sami – nie znajdziecie żadnego bezpośredniego połączenia z Larnaki albo Pafos do Turcji – istnieją jedynie połączenia z przesiadką, w tym bardzo wiele w Grecji.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading